Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Burmistrz Londynu obala mity o "settled status"

Burmistrz Londynu obala mity o "settled status"
Burmistrza Londynu przestrzega przed krążącymi mitami, które dotyczą składania wniosków w programie EU Settlement Scheme. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania ma opuścić UE pod koniec tego miesiąca. W związku z tym burmistrz Londynu Sadiq Khan zapewnia, że chce zadbać o to, by europejscy londyńczycy mieli wszystkie niezbędne informacje, których potrzebują, aby nadal nazywać brytyjską stolicę swoim domem.

Biuro burmistrza Londynu przestrzega przed krążącymi mitami, które dotyczą składania wniosków w programie EU Settlement Scheme.

"Pamiętaj - jeśli nie masz pewności, czy Ty lub osoby, które znasz, musicie złożyć wniosek o settled status, skorzystajcie z naszego internetowego narzędzia sprawdzania uprawnień i dowiedzcie się wszystkiego w ciągu kilku minut" - przypomina City Hall.

Jednocześnie burmistrz skonsultował się z prawnikiem, aby obalić najczęstsze mity na temat EU Settlement Scheme.

Mit numer 1: "Mieszkam w Wielkiej Brytanii bardzo długo, więc program osiedleńczy mnie nie dotyczy"

Biuro burmistrza wyjaśnia, że bez względu na to, jak długo tu mieszkasz, nadal będziesz musiał złożyć wniosek o przyznanie "settled status", jeśli chcesz pozostać w Wielkiej Brytanii. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której obywatel UE posiada już status, który uprawnia go do pozostania na Wyspach, np. Indefinite Leave to Remain (status ten był przyznawany Polakom przed 2004 rokiem oraz obywatelom krajów niezrzeszonych w UE). Osoby, które mają rezydenturę stałą, wciąż muszą się rejestrować w systemie "settled status".

Ostateczny termin składania wniosków w EU Settlement Scheme upływa 30 czerwca 2021 r. (Fot. Getty Images)

Mit numer 2: "Jestem w związku małżeńskim z obywatelem brytyjskim, więc nie muszę ubiegać się o settled status"

Nawet jeśli Twój mąż/żona jest obywatelem brytyjskim, nadal musisz złożyć wniosek o przyznanie "settled status" (lub "pre-settled status") i udowodnić, że mieszkałeś w Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020 r.

Mit numer 3: "Moje dzieci urodziły się w Wielkiej Brytanii, więc od urodzenia są obywatelami brytyjskimi"

"Nie zawsze tak jest. Jeśli Twoje dziecko urodziło się w Wielkiej Brytanii, ale w chwili porodu żadne z rodziców nie było obywatelem brytyjskim ani nie posiadało statusu Indefinite Leave to Remain, wówczas w świetle prawa nie urodziło się ono w Wielkiej Brytanii i będzie musiało złożyć wniosek o przyznanie settled status. Na naszej stronie możesz dowiedzieć się więcej o tym, czy dziecko jest już oficjalnie Brytyjczykiem" - wyjaśnia londyński City Hall.

Ostateczny termin składania wniosków w EU Settlement Scheme upływa 30 czerwca 2021 r. Biuro burmistrza uruchomiło bezpłatne centrum online, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat prawa do pobytu w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Z kolei najbliższe spotkanie, podczas którego można uzyskać bezpłatne porady od ekspertów prawnych i doradców imigracyjnych, odbędzie się 25 stycznia w Wembley.

Czytaj więcej:

Ambasador RP w BBC 4 o rejestracji Polaków i powrotach do kraju

Aplikacja o Settled Status: Wciąż wiele znaków zapytania

Kilka rzeczy, które Brytyjczycy mogą robić w UE po 31 stycznia 2020 r.

Szefowa KE uspokaja: Obywatele UE po Brexicie do końca życia mogą mieszkać w UK

    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł

    Sport