Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Bunt w rządzie. Ministrowie wzywają Theresę May do dymisji

Bunt w rządzie. Ministrowie wzywają Theresę May do dymisji
Według niektórych ministrów, premier stała się "toksyczna". (Fot. Getty Images)
Co najmniej 11 ministrów wezwało brytyjską premier Theresę May do rezygnacji ze stanowiska - podały brytyjskie media. Faworytami do jej zastąpienia są: szef urzędu gabinetu David Lidington i minister środowiska Michael Gove.
Reklama

Informacja o rosnącym sprzeciwie wobec dalszego urzędowania May jako premier Wielkiej Brytanii podały dzisiejsze gazety "Sunday Times", "Sunday Telegraph" i "Mail on Sunday".

Według pierwszych stron wydań, ministrowie w jej rządzie mieli uzgodnić między sobą, że premier stała się "toksyczna" i wyłącznie jej rezygnacja może dać szansę na rozwiązanie trwającego kryzysu politycznego wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Gdyby May odmówiła zastosowania się do ich rady, członkowie gabinetu mają zagrozić masowymi rezygnacjami, które zachwiałyby stabilnością rządu i w ten sposób podadzą w wątpliwość możliwość jej kontynuowania pracy na stanowisku szefowej rządu.

"Sunday Times" podkreśla, że faworytem do jej zastąpienia - nawet wyłącznie tymczasowo - jest były minister spraw zagranicznych ds. europejskich i szef Cabinet Office, de facto zastępca May, David Lidington, który był chwalony za prowadzenie technicznych przygotowań do Brexitu. Jak zaznaczono, może on liczyć na poparcie pro-europejskiego skrzydła rządu, w tym m.in. ministra finansów Philipa Hammonda, minister pracy Amber Rudd i ministra ds. przedsiębiorczości Grega Clarka.

Według tego planu, Lidington miałby blisko współpracować z ministrem spraw zagranicznych i byłym szefem resortu zdrowia Jeremym Huntem, a także jednym z liderów kampanii za wyjściem z Unii Europejskiej sprzed referendum z 2016 roku, Michaelem Govem.

Z kolei "Mail on Sunday" zasugerował, że to właśnie Gove jest faworytem do zastąpienia May na stanowisku premiera, wykorzystując swoją wiarygodność polityczną jako zwolennik opuszczenia Wspólnoty. Jak podkreślono, Gove ma już gotowy zespół współpracowników, którzy byliby gotowi objąć stery na Downing Street.

Jeden z ministrów stwierdził w rozmowie z "Sunday Times", że "koniec jest blisko" dla May, szacując wręcz, że premier ustąpi ze stanowiska w ciągu najbliższych dziesięciu dni.

Ewentualna rezygnacja May - której rząd i sposób prowadzenia negocjacji ws. Brexitu są negatywnie oceniane przez wyborców - mogłaby pogłębić kryzys związany z planowanym wyjściem kraju z Unii Europejskiej wobec krótkiego terminu na przegłosowanie projektu porozumienia ze Wspólnotą, konieczności uzyskania długoterminowego przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty lub zdecydowania się na bezumowny Brexit.

W ostatnich dniach premier była krytykowana za ostry atak na posłów zasiadających w Izbie Gmin, oskarżając ich o polityczną odpowiedzialność za brak rozwiązania kwestii wyjścia z Unii Europejskiej. Po serii skarg ze strony deputowanych po obu stronach politycznego podziału, May wycofała się częściowo z tych słów, zapewniając, że "nie było moją intencją sprawić, aby wasza praca była jakkolwiek trudniejsza".

 

  Komentarze


  • Ania
   24 marca, 19:05

   Podtarli sobie nią tylki tyko . Teraz po woli będą wyłazic z pieczar trzęsi dupki i będą się lansowac na bohaterów linczujac Teresę.... ot co !

  • Lala
   24 marca, 20:18

   Widac ze wszyscy graja na wywalenie Tereski, wszystko wskazuje na twardy brexit.

  • Jarun K
   24 marca, 20:46

   Od 3 - lat nic innego niż brexit i nic nie wiadomo tak więc czas pożegnać Panią Premier zresztą najgorszą w historii chyba

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama