Menu

Budżet 2019: Podwyżki cen papierosów, paliwa i energii

Budżet 2019: Podwyżki cen papierosów, paliwa i energii
Na szczycie listy znajduje się podatek od emisji dwutlenku węgla, oznaczający podrożenie kosztów ogrzewania i utrzymania pojazdów. (Fot. Getty Images)
Na 2019 rok planowane są podwyżki cen paliwa, węgla i papierosów - zebrane w ten sposób środki mają pokryć zwiększone nakłady na zasiłki socjalne oraz obniżkę podatku dochodowego. We wtorek minister finansów Paschal Donohoe przedstawi w sejmie projekt przyszłorocznego budżetu.
Reklama

Autorzy zestawienia zaplanowali wprowadzenie serii ukrytych podatków dla pracowników i firm. Na szczycie listy znajduje się podatek od emisji dwutlenku węgla, oznaczający droższe koszty ogrzewania i utrzymania pojazdów - informuje Independent.ie.

Jednocześnie 300 tys. właścicieli domów odczuje zmniejszenie ulgi Mortgage Interest Relief o kolejne 25%, a palacze - podwyżkę akcyzy na tytoń.

Według informacji portalu, “istnieje zgoda co do tego, że wprowadzone zostaną zmiany w specjalnej 9-procentowej stawce VAT dla restauracji i hoteli”.

Palacze odczują podwyżkę akcyzy na tytoń. (Fot. Getty Images)

“Większość tegorocznego budżetu będzie powieleniem zeszłorocznego planu. Musimy obniżyć podatek dochodowy, jednak biorąc pod uwagę, jak małymi środkami dysponujemy, zmiany będą musiały zostać sfinansowane przez podwyższenie podatków gdzieś indziej” - tłumaczył jeden z ministrów, na który powołuje się portal.

Rząd obecnie dysponuje €3,4 mld na nowe wydatki wprowadzone od przyszłego roku, jednak €2,6 mld zostało już przeznaczone na pokrycie podwyżek w sektorze publicznym i demografii.

“Źródła potwierdzają, iż władze głowią się nad sposobami podwyższenia podatków. Pewne jest wprowadzenie podatku od emisji dwutlenku węgla, na którym najbardziej ucierpią pracownicy i mieszkańcy wsi. Poszukiwane są sposoby na złagodzenie tego efektu. Jednym z nich jest podwyższenie dodatku na ogrzewania dla osób na długoterminowych zasiłkach” - kontynuuje serwis.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama