Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjskim paszportem posługuje się ok. 7,6 proc. mieszkańców Anglii i Walii urodzonych w Polsce

Brytyjskim paszportem posługuje się ok. 7,6 proc. mieszkańców Anglii i Walii urodzonych w Polsce
ONS zaznacza, że osoby mające więcej niż jeden paszport sklasyfikowano tylko raz, na podstawie tego, który wskazały jako główny, więc te dane nie dają pełnego obrazu. (Fot. Getty Images)
Niecałe 7,6 proc. mieszkańców Anglii i Wali, którzy urodzili się w Polsce, posługuje się brytyjskim paszportem; to jeden z najniższych wskaźników wśród osób urodzonych poza granicami Zjednoczonego Królestwa - wynika z danych ze spisu powszechnego.
Reklama
Reklama

Brytyjski urząd statystyczny ONS opublikował w piątek dane o tym, jakimi paszportami posługują się mieszkańcy Anglii i Walii, którzy urodzili się poza terytorium Zjednoczonego Królestwa. Pod uwagę wzięto 60 krajów najczęściej wskazywanych w spisie powszechnym jako miejsce urodzenia - poza samym Zjednoczonym Królestwem.

Wprawdzie ONS zaznacza, że osoby mające więcej niż jeden paszport sklasyfikowano tylko raz, na podstawie tego, który wskazały jako główny, więc te dane nie dają pełnego obrazu. Niemniej jednak urząd wskazuje, że to sporo pokazuje w kwestii naturalizacji i utrzymywania związków z krajem urodzenia.

Z tych danych wynika, że procentowo najrzadziej brytyjskim paszportem posługują się mieszkańcy krajów Unii Europejskiej, a najczęściej - trzech krajów Afryki Wschodniej, natomiast w liczbach bezwzględnych najwięcej takich osób urodziło się w trzech krajach Azji Południowej.

Jeśli chodzi o osoby urodzone w Polsce i mieszkające w Anglii lub Walii, to 661 145 wskazało w spisie, że posługuje się paszportem któregoś z krajów UE (co w zdecydowanej większości oznacza paszport polski), 56 160 - paszportem brytyjskim, 2 140 - innym paszportem, a 23 635 - że nie posiada żadnego paszportu.

To oznacza, że paszportem brytyjskim posługuje się 7,56 proc. urodzonych w Polsce i jest to siódmy najniższy odsetek spośród 60 uwzględnionych w statystyce krajów. Za Polską znajdują się kolejno Słowacja, Łotwa, Portugalia, Rumunia, Mołdawia i Litwa, gdzie jest to tylko 3,2 proc.

Na przeciwnym biegunie znajdują się osoby urodzone w Kenii, Tanzanii i Ugandzie, w przypadku których paszportem brytyjskim posługuje się odpowiednio 89 proc., 86,9 proc. oraz 85 proc. Spośród urodzonych za granicą najwięcej osób posługujących się paszportem brytyjskim pochodzi z Indii - 483 tys., Pakistanu - 420 tys. i Bangladeszu - 188 tys.

Z przeprowadzonego w marcu 2021 roku spisu wynika, że w Anglii i Walii mieszkało wówczas 10,0 mln osób urodzonych poza Zjednoczonym Królestwem, co przekładało się na 16,8 proc. ich populacji. Osoby urodzone w Polsce stanowiły wśród nich drugą co do wielkości grupę - było ich 743 085.

Czytaj więcej:

Census 2021: Rekordowy wzrost liczby ludności Anglii i Walii

Biali Brytyjczycy są obecnie mniejszością w dwóch największych miastach UK

Nowe wyniki spisu powszechnego. Angielski przestaje być głównym językiem w Anglii i Walii

Polacy w UK wciąż "rządzą": Oficjalnie jest nas ponad 740 tys.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama