Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjskie służby: Hakerzy z Rosji i Iranu biorą na cel polityków, media i naukowców

Brytyjskie służby: Hakerzy z Rosji i Iranu biorą na cel polityków, media i naukowców
Hakerzy są aktywni od kilku lat, ale ostatnio nasilili działalność w Wielkiej Brytanii w związku z trwającą wojną na Ukrainie. (Fot. Getty Images)
Powiązani z państwem rosyjscy i irańscy hakerzy coraz częściej biorą na cel brytyjskich polityków, dziennikarzy i naukowców w swych spear-phishingowych atakach - ostrzegło wczoraj brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC).
Reklama
Reklama

NCSC wydało alert, wskazując na dwie konkretne grupy - Seaborgium z Rosji (znana również jako Callisto Group/TA446/Cold River/TAG-53) i TA453 z Iranu (też: APT42/Charming Kitten/Yellow Garuda/ITG18) - i ostrzegając osoby w rządzie, siłach zbrojnych, think-tankach i mediach przed klikaniem na złośliwe linki od osób podających się za gospodarzy konferencji, dziennikarzy lub nawet kolegów.

Obie grupy są aktywne od kilku lat, ale ostatnio nasiliły działalność w Wielkiej Brytanii w związku z trwającą wojną na Ukrainie. Działają też w USA i innych krajach NATO. Ich celem jest wykradanie tajemnic lub ujawnienie w internecie korespondencji mogącej skompromitować wysoko postawione osoby, nie zaś wyłudzanie pieniędzy.

Spear phishing jest ukierunkowaną i spersonalizowaną formą ataku, zaprojektowaną w celu oszukania konkretnej osoby. Hakerzy zazwyczaj starają się zdobyć zaufanie danej osoby, podszywając się pod kogoś, z kim ich cel prawdopodobnie nawiąże kontakt, a następnie skłaniając swoją ofiarę w czasie prowadzonej korespondencji do kliknięcia w złośliwy link.

Link przeniesie ofiarę ataku na stronę internetową, gdzie zostanie poproszona o podanie szczegółów swojego hasła.

Chociaż metoda ta jest jedną z najstarszych technik hakerskich, to jak wyjaśnia NCSC, tym, co odróżnia te dwie grupy, jest wysiłek włożony w oszukiwanie swoich celów, m.in. poprzez tworzenie w mediach społecznościowych lub sieciach zawodowych fałszywych profili, które podszywają się pod szanowanych ekspertów i wysyłanie zaproszeń na nieistniejące konferencje na tematy istotne dla osób będących celami ataków.

Czytaj więcej:

Atak hakerski na konta brytyjskiej armii na Twitterze i YouTube

Portugalia: Hakerzy wykradli dane 115 tys. pasażerów linii TAP 

"Spiegel": Rosyjscy szpiedzy i hakerzy infiltrują Niemcy i Zachód

Cyberataki na kilkanaście lotnisk w USA. Media przypisują to hakerom z Rosji

Media w UK: Rosjanie włamali się do telefonu Liz Truss

Spiker Izby Gmin ostrzega posłów: Wasze telefony mogą być celem wrogich państw

Holandia: Hakerzy wykradli dane pasażerów linii lotniczych KLM i Air France

UK: Za atak ransomware na Royal Mail odpowiadają hakerzy związani z Rosją

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama