Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjskie okręty podwodne już u wybrzeży Syrii. Dziś decyzja o ataku

Brytyjskie okręty podwodne już u wybrzeży Syrii. Dziś decyzja o ataku
Wielka Brytania przygotowuje się do uderzenia na Syrię. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie media poinformowały wczoraj wieczorem, że Theresa May wysłała w stronę Syrii flotę okrętów podwodnych. Premier zwołała również na dziś nadzwyczajne posiedzenie rządu, podczas którego może dać zielone światło do przeprowadzenia ataku.
Reklama

Wcześniej telewizja publiczna BBC podała, powołując się na źródła w administracji, że May jest gotowa zezwolić na atak brytyjskich wojsk bez wcześniejszej aprobaty ze strony parlamentu.

Zgodnie z parlamentarnym zwyczajem, parlament powinien wyrazić zgodę na każdą interwencję militarną, ale posłowie przebywają obecnie na wielkanocnej przerwie, która potrwa do poniedziałku, 16 kwietnia. Przeprowadzenie głosowania wymagałoby jednak zwołania pilnego posiedzenia Izby Gmin i wielu posłów Partii Konserwatywnej sugerowało, że należy z tego zrezygnować.

Dziennik "Daily Telegraph" z kolei jako pierwszy poinformował, że szefowa rządu podjęła już decyzję o skierowaniu brytyjskich okrętów podwodnych w stronę Syrii w celu przygotowań do możliwego uderzenia.

Wczoraj premier May poinformowała również w rozmowie z BBC, że "wszystko wskazuje" na to, iż reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada ponosi odpowiedzialność za sobotni atak na ludność cywilną w Dumie, dokonany prawdopodobnie z użyciem broni chemicznej.

Szefowa rządu potępiła sprawców, oceniając atak jako "szokujący i barbarzyński", i podkreśliła, że "używanie broni chemicznej nie może być bezkarne".

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potępiła domniemany atak chemiczny na szpital w mieście Duma we Wschodniej Gucie koło Damaszku. Poinformowała, że 43 osoby zginęły z powodu "objawów, jakie powoduje ekspozycja na toksyczne substancje chemiczne". Takie objawy miało też ponad 500 osób.

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama