Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjskie muzeum kryptologii w "poważnych tarapatach"

Brytyjskie muzeum kryptologii w "poważnych tarapatach"
W szczytowym momencie, pod koniec wojny, w Bletchley Park pracowało prawie 10 tys. osób. (Fot. htchleypark.org.uk)
Muzeum w Bletchley Park, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się kwatera brytyjskich kryptologów, ma z powodu epidemii koronawirusa poważne problemy finansowe - podała wczoraj stacja BBC.
Reklama
Reklama

Posiadłość Bletchley Park - podobnie jak inne brytyjskie muzea - pozostawała zamknięta przez ponad trzy miesiące, gdy wprowadzono restrykcje mające na celu powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii, zaś 85 proc. pracowników zostało w tym czasie wysłanych na przymusowe urlopy.

Wprawdzie od 4 lipca muzeum ponownie jest czynne, ale wytyczne dotyczące dystansu społecznego powodują, że liczba zwiedzających jest ograniczona. W efekcie Bletchley Park Trust, instytucja zarządzająca placówką, spodziewa się w tym roku straty w wysokości 2 milionów funtów.

Według władz muzeum, poczyniono oszczędności, zmniejszając wydatki na marketing, podróże, druk materiałów, sprzęt komputerowy, a także ograniczając liczbę nowych wystaw, ale to są rozwiązania krótkoterminowe.

"Skutki gospodarcze obecnego kryzysu mają ogromny wpływ na naszą zdolność przetrwania" - przyznał Iain Standen, dyrektor Bletchley Park Trust. Jak podała BBC, zagrożona likwidacją jest jedna trzecia ze 118 etatów i w tym tygodniu zaczną się konsultacje w sprawie zwolnień.

Leżąca ok. 80 km na północny zachód od Londynu posiadłość Bletchley Park w czasie II wojny światowej była siedzibą brytyjskich kryptologów, którzy zajmowali się przechwytywaniem i odczytywaniem tajnych depesz państw osi, głównie niemieckich.

Odszyfrowywano tam m.in. wiadomości przesyłane przez niemiecką maszynę Enigma, w złamaniu której wydatny udział mieli polscy kryptolodzy. W szczytowym momencie, pod koniec wojny, w Bletchley Park pracowało prawie 10 tys. osób. W 1994 r. posiadłość przekształcono w muzeum.

Czytaj więcej:

Bratanek Turinga: Złamanie kodu Enigmy to sukces wielu osób

Londyn: Odsłonięto tablicę poświęconą polskim kryptologom, którzy złamali Enigmę

Enigma sprzedana na aukcji za ponad 117 tys. euro

Sir Dermot Turing nagrodzony polskim odznaczeniem państwowym

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama