Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjskie media z uznaniem o Wielkiej Mapie Szkocji stworzonej przez Polaków

Brytyjskie media z uznaniem o Wielkiej Mapie Szkocji stworzonej przez Polaków
Odnowiona Wielka Mapa Szkocji. (Fot. YouTube/SWNS TV/screenshot)
Brytyjskie media chwalą Wielką Polską Mapę Szkocji, największą fizyczną i trójwymiarową tego regionu na świecie. Mapa zbudowana przez polskiego weterana wojennego Jana Tomasika na terenie Barony Castle w Eddleston odzyskała swoją dawną świetność. Zadbali o to wolontariusze.

Reklama

Unikalny trójwymiarowy model Szkocji stworzony w latach 70. XX wieku na zlecenie polskiego weterana wojennego po blisko ośmioletnim procesie gruntownej renowacji został uroczyście zaprezentowany Polakom już w zeszłym roku. Teraz o polskiej inicjatywie na skalę światową,  przy hotelu Barony Castle w Eddleston piszą brytyjskie media.

Dziennik "The Daily Mail" przypomina, że Wielka Polska Mapa Szkocji, mierząca 40 na 50 metrów, powstała w latach 1975-1979 na zamówienie Jana Tomasika, byłego żołnierza 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, jako gest wdzięczności za ciepłe przyjęcie Polaków przez Szkotów w trakcie drugiej wojny światowej i po niej.

Projekt mapy to dzieło kartografa z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Kazimierza Trafasa.

"Tomasik stacjonował w Galashiels w regionie Scottish Borders i poślubił szkocką pielęgniarkę w 1942 roku" - przekazuje "The Daily Mail".

"Polski weteran wojenny Jan Tomasik poświęcił pięć lat na zbudowanie konkretnego modelu mapy między 1974 a 1979 rokiem" - informuje z kolei www.eveningtimes.co.uk.

Brytyjskie media cytują jednego z inicjatorówa odbudowy mapy - Keith Burnsa, który wyjaśnił, że kiedy odkrył instalację podczas spaceru w 1996 roku, mapa była prawie niewidoczna, o której zapomnieli nawet lokalni mieszkańcy.

"Oczyściliśmy mapę z ziemi, korzeni i betonu. Założyliśmy fundację Mapa Scotland i zaczęliśmy zebrać fundusze na naprawę konstrukcji. To praca wielu wolontariuszy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu" - podkreślił Burns.

Wielka Polska Mapa Szkocji może pochwalić się kartograficzną dokładnością w skali 1:10000. Odzwierciedlono nie tylko kontur terytorium, ale także wszystkie cechy charakterystyczne, np. szczyty i jeziora.

Szkocka agencja rządowa Historic Environment Scotland (HES) przygotowała cyfrową trójwymiarową wersję mapy, którą można oglądać online na stronie: https://sketchfab.com.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2019
  GBP 4.737 złEUR 4.259 złUSD 3.785 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Reklama