Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski spis powszechny: Czy z UK wyjechało ponad milion imigrantów?

Brytyjski spis powszechny: Czy z UK wyjechało ponad milion imigrantów?
Największy odpływ imigrantów w wieku produkcyjnym odnotowano w Londynie. (Fot. Getty Images)
Krajowe Biuro Statystyczne (ONS) podało, że tegoroczny spis ludności ma dostarczyć wgląd na wpływ pandemii koronawirusa i Brexitu na życie ludzi, a także spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy przez ostatni rok kraj opuściło 1,3 mln osób urodzonych poza granicami UK - donosi BBC.
Reklama
Reklama

Census, czyli przeprowadzane raz na dziesięć lat badanie osób mieszkających w Anglii, Walii i Irlandii Północnej, odbywa się głównie online (w Szkocji spis przeniesiono na marzec 2022 roku). Oprócz szeregu zwyczajowych pytań dotyczących wieku, wykształcenia czy przynależności etnicznej tegoroczny spis po raz pierwszy zawiera pytania dotyczące tożsamości płciowej i orientacji seksualnej, jednak odpowiedź na nie jest dobrowolna.

Biorąc pod uwagę zmiany, które zaszły w związku ze sposobem wykonywania pracy podczas pandemii, Census 2021 ma też zbadać ile osób wciąż dojeżdża do pracy lub pracuje z domu, ale demografów interesuje przede wszystkim odpływ młodych ludzi z kraju. Jedno z ostatnich badań przeprowadzonych przez Economic Statistics Centre of Excellence (ESCOE) szacuje bowiem, że ok. 1,3 mln osób urodzonych poza Wielką Brytanią powróciło pomiędzy 2019 a 2020 rokiem do swoich rodzinnych krajów.

W ślad za tym badaniem poszli naukowcy z University of Oxford, którzy przyjrzeli się odpływowi imigrantów z kraju i uzyskali wynik pomiędzy 400 tys. a 600 tys. Większość tych osób to pracownicy pubów, kawiarni i restauracji w wieku 20-30 lat - wśród nich było również wielu Polaków.

Eksperci podkreślają jednak, że obecnie niezwykle trudno dokładnie opracować podobne dane. Pracownicy urzędu statystycznego zazwyczaj bowiem badają liczbę osób wyjeżdżających z kraju na podstawie określonej próby respondentów, z którymi się rozmawia w takich miejscach jak lotniska, jednak przez pandemię od marca 2020 roku badania te zawieszono. Źródłami informacji stały się sondaże, mające na celu oszacować jaka proporcja siły roboczej pochodzi z zagranicy, jednak nie są one w pełni miarodajne jeśli chodzi o badania nad migracją.

Badania sugerują, że największy spadek urodzonych za granicą mieszkańców odnotował Londyn, ale podkreśla się, że może to być tymczasowe i duża liczba ludzi może powrócić, zwłaszcza jeśli wraz z ustąpieniem pandemii gospodarka Wielkiej Brytanii znów ożyje.

Jednak - jak zaznacza Madeleine Sumption z Obserwatorium Migracji Uniwersytetu Oksfordzkiego - "im dłużej ludzie będą daleko stąd, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że wrócą".

Wstępne wyniki spisu powszechnego poznamy dopiero w marcu przyszłym roku.

Czytaj więcej:

Brexit: Ponad 660 tys. Polaków ze statusem osiedlenia w UK

Ponad 900 tys. Polaków złożyło wniosek o status osiedlenia w UK

Polscy imigranci w UK niechętnie się szczepią. "Mogą doprowadzić do antypolskich nastrojów"

Już w najbliższą niedzielę Census: "Polacy, dajcie się policzyć!"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.04.2024
    GBP 5.0812 złEUR 4.3353 złUSD 4.0741 złCHF 4.4777 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama