Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski rząd "planuje zawieszenie protokołu ws. Irlandii Płn."

Brytyjski rząd "planuje zawieszenie protokołu ws. Irlandii Płn."
Protokół północnoirlandzki stworzono, by zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią. (Fot. Charles McQuillan/Getty Images)
Dowody sugerują, że rząd brytyjski przygotowuje się do uruchomienia art. 16 protokołu północnoirlandzkiego - ocenił wczoraj szef dyplomacji Irlandii Simon Coveney. Ostrzegł, że może to doprowadzić do sporu handlowego między Unią Europejską a Wielką Brytanią.
Reklama
Reklama

Coveney zasugerował nawet, że poda to w wątpliwość funkcjonowanie umowy handlowej między UE a Zjednoczonym Królestwem, która weszła w życie po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie.

W rozmowie z publiczną irlandzką stacją RTE szef irlandzkiej dyplomacji stwierdził, że uruchomienie art. 16 może nastąpić po trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 i Irlandia musi przygotować plany awaryjne na taką sytuację. Ujawnił, że otrzymał wskazówki od partii w Irlandii Północnej i od Komisji Europejskiej, że jest to kierunek, który obierze rząd brytyjski.

Jak zauważył, "trudno powiedzieć, czy jest to część trwającej strategii negocjacyjnej mającej na celu zmianę, uzupełnienie lub wygaszenie protokołu, ale z pewnością sygnały nie są dobre". Dodał, że byłoby to zrobione "w złej wierze, gdyby do tego doszło" i byłoby bardzo szkodliwe dla relacji między Irlandią a Wielką Brytanią, Wielką Brytanią a UE oraz Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi.

Rząd brytyjski wyznaczył grudzień jako termin na znalezienie rozwiązania w sporze z UE w sprawie protokołu północnoirlandzkiego, który jest częścią umowy o warunkach Brexitu. Stworzono go, aby zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią, gdyż jej brak uznano za warunek niezbędny do kontynuowania procesu pokojowego w tej brytyjskiej prowincji.

Zgodnie z protokołem, Irlandia Północna pozostała w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami i w efekcie powstała faktyczna granica celna między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa. To powoduje problemy z dostawami towarów, a północnoirlandzcy unioniści uważają, że protokół podważa obecny status Irlandii Północnej.

Art. 16 protokołu pozwala na zawieszenie jego stosowania w szczególnych sytuacjach, a brytyjski premier Boris Johnson i minister ds. relacji z UE David Frost argumentują, że interpretacja umowy przez UE doprowadziła do trudności, które stworzyły warunek uzasadniający użycie art. 16. W połowie października UE przedstawiła propozycje zmian w stosowaniu protokołu, które odpowiadają na większość problemów zgłaszanych przez rząd w Londynie, ale nie na wszystkie.

Coveney ocenił, że brytyjski rząd chce celowo doprowadzić do załamania negocjacji między dwiema stronami "w czasie, gdy UE w dobrej wierze wykazuje gotowość do kompromisu i elastyczności". Dodał, że brytyjski rząd "celowo prosi o to, czego wie, że nie może dostać" i niezależnie od tego, jak UE stara się znaleźć kompromis, utwardzała swoje stanowisko i ciągle podnosi nowe problemy.

Zapowiedział, że Irlandia będzie działać solidarnie razem z UE, ale jeśli Wielka Brytania odmówi wdrożenia protokołu i będzie chciała go unieważnić, "UE odpowie na to w bardzo poważny sposób". Wyjaśnił, że nie będzie to oznaczać powrotu twardej granicy na wyspie Irlandia, ale może podać w wątpliwość umowę o handlu i współpracy między Wielką Brytanią a UE. Wskazał, że umowa ta jest uzależniona od wdrożenia wcześniejszej umowy o warunkach wyjścia z UE, a jej częścią jest protokół północnoirlandzki.

Czytaj więcej:

Brexit: "Protokół w sprawie Irlandii Północnej nie zostanie skasowany"

Johnson: Rozwiązanie sporu o protokół północnoirlandzki jest wykonalne

Rząd UK: Protokół północnoirlandzki wymaga zmian, ale na razie go nie wypowiemy

Brexit: Brytyjski rząd proponuje UE nowy protokół północnoirlandzki

Brexit: Spór o protokół północnoirlandzki. UE przedstawiła swoje propozycje

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama