Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski rząd oferuje pomoc imigrantom w "dobrowolnych powrotach" do kraju

Brytyjski rząd oferuje pomoc imigrantom w "dobrowolnych powrotach" do kraju
Brytyjski rząd oferuje nielegalnym imigrantom pomoc w powrocie do kraju... (Fot. Getty Images)
Możesz ubiegać się o pomoc w powrocie do kraju. Nazywa się to 'dobrowolnym powrotem' - dowiadujemy się z oficjalnej strony brytyjskiego rządu. Redakcja naszego portalu została zalana pytaniami od Polaków mieszkających w UK, którzy pytają co to dla nich oznacza. Postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć sprawie i wyjaśnić wątpliwości.
Reklama
Reklama

informacji zawartej na rządowej stronie dowiadujemy się również, że imigranci "dobrowolnie powracający" do kraju oprócz biletu powrotnego ufundowanego z budżetu Zjednoczonego Królestwa mogą się także ubiegać o wsparcie finansowe - maksymalnie do kwoty 2 000 funtów. Pieniądze te miałyby pomóc w znalezieniu mieszkania, pracy lub w założeniu firmy po powrocie do swojego kraju.

Czy jednak powyższa oferta dotyczy wszystkich imigrantów? Przypomnijmy: od 1 stycznia br. UK już oficjalnie wyszło ze struktur europejskich, dlatego nie dzieli imigrantów na tych z Unii Europejskiej i spoza niej. Wyjątkiem są osoby posiadające statusy pre-settled (ci, którzy przebywają w UK mniej niż 5 lat) oraz settled (przebywający w UK min. 5 lat) - czyli obywatele UE, którzy mieszkali już na Wyspach przed zakończeniem procesu Brexitu i okresu przejściowego, a więc przed 31 grudnia 2020 roku i zarejestrowali się już systemie osiedleńczym (EU Settlement Scheme). Mogą oni nadal - zgodnie z prawem - mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii. 

Osoby, które posiadają settled status, czyli mają minimum 5-letni udokumentowany pobyt w UK, otrzymują tym samym tzw. ILR (Indefinite Leave to Remain), czyli bezterminowe prawo do pozostania w kraju, uprawniające także do starania się o brytyjskie obywatelstwo.

Pozostali obywatele UE przebywający na terenie Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020 roku i planujący tu dłuższy pobyt, powinni aplikować o jeden z powyższych statusów do 30 czerwca br. - bo taki jest ostateczny termin składania wniosków o zagwarantowanie sobie praw pobytu i pracy w UK. Jeśli jednak tego nie zrobią do tej daty, w świetle prawa ich pobyt będzie nielegalny. Właśnie do takich osób - nielegalnie mieszkających w Zjednoczonym Królestwie - skierowana jest rządowa oferta "dobrowolnych powrotów".

Na stronie Gov.uk czytamy bowiem, że aby uzyskać rządową pomoc, trzeba spełnić jeden z poniższych warunków:

  • przebywasz w Wielkiej Brytanii nielegalnie lub przekroczyłeś swoją wizę lub pozwolenie na pobyt
  • należysz do rodziny z dzieckiem poniżej 18. roku życia i przebywasz nielegalnie w Wielkiej Brytanii
  • wycofałeś lub chcesz wycofać swój wniosek o pozostanie w Wielkiej Brytanii
  • ubiegałeś się o azyl w Wielkiej Brytanii, ale teraz chcesz wycofać to roszczenie

O pomoc nie mogą się ubiegać osoby karane lub takie, przeciwko którym toczy się postępowanie, a także osoby, które otrzymały już ochronę humanitarną, pozwolenie na pobyt na czas nieokreślony lub status uchodźcy w Wielkiej Brytanii.

Wniosek należy złożyć przed wyjazdem z Wielkiej Brytanii (więcej informacji oraz sposoby aplikowania o taką pomoc można znaleźć pod adresem: https://www.gov.uk/return-home-voluntarily/apply.

Każdy obywatel Unii Europejskiej, który przebywał na Wyspach przed 31 grudnia 2020 roku, ma zagwarantowane dotychczasowe prawa - nawet jeśli nie posiada pre-settled lub settled status - i jego pobyt w UK jest legalny, ale tylko do daty 30 czerwca br. 

Czytaj więcej:

Leczenie w krajach UE po Brexicie. Czy karta EHIC wciąż będzie działać po 31 grudnia?

Podróżowanie do i z UK po 1 stycznia - dowód czy paszport?

Brexit: MSZ gotowe pomagać polskim obywatelom po wyjściu UK z UE

UK: Już ponad 4 mln obywateli UE ze statusem osiedlenia

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama