Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski rząd złożył projekt ustawy o punktowym systemie imigracyjnym

Brytyjski rząd złożył projekt ustawy o punktowym systemie imigracyjnym
Jednym z głównych architektów nowego systemu imigracyjnego jest szefowa Home Office, Priti Patel. (Fot. Getty Images)
Rząd Wielkiej Brytanii złożył wczoraj w Izbie Gmin projekt ustawy, która wraz z upływem okresu przejściowego w dniu 31 grudnia 2020 r. kończy swobodny przepływ osób z UE i wprowadza obowiązujący wszystkich, niezależnie od obywatelstwa, punktowy system imigracyjny.
Reklama
Reklama

"Dziś zrobiliśmy doniosły pierwszy krok w kierunku zakończenia swobodnego przemieszczania się i odzyskania kontroli nad naszymi granicami. Nasz solidniejszy i bardziej sprawiedliwy system imigracyjny oparty na punktach będzie przyciągał najzdolniejszych i najlepszych z całego świata, dając pierwszeństwo przyjeżdżającym do Wielkiej Brytanii ze względu na umiejętności, a nie na podstawie posiadanego paszportu" - oświadczył Kevin Foster, wiceminister przyszłych granic i imigracji.

System ma zrównać status obywateli Unii Europejskiej i pozostałych państw, a także radykalnie ograniczyć możliwość podejmowania pracy przez osoby o niskich kwalifikacjach. Jednak dotyczyć on będzie tylko nowych imigrantów. To oznacza, że ok. 3,2 mln obywateli państw UE, którzy już przebywają w Wielkiej Brytanii, będzie mogło pozostać i dalej pracować, o ile złożą wniosek o przyznanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej.

System punktowy ma zostać wprowadzony 1 stycznia 2021 r. Aby uzyskać prawo do pracy w Wielkiej Brytanii, konieczne będzie zdobycie co najmniej 70 punktów, przy czym 50 punktów przypada na kryteria obowiązkowe, którymi są: oferta pracy od zatwierdzonego sponsora, adekwatność umiejętności do oferty i znajomość języka angielskiego.

Kolejne punkty przyznawane będą w zależności od zarobków przewidzianych w ofercie, wykształcenia i tego, czy w danym sektorze są wakaty. Nie będzie natomiast żadnych ułatwień dla pracowników o niskich kwalifikacjach ani specjalnej ścieżki dla osób na samozatrudnieniu.

Zgodnie z nowym planem, wszyscy migranci będą mieli prawo dostępu do świadczeń związanych z dochodami dopiero, gdy zostanie im przyznane prawo do pobytu na czas nieokreślony, co zwykle następuje po pięciu latach.

Ponadto zapisano, że obywatele państw UE będą mogli przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych bez konieczności ubiegania się o wizę w przypadku pobytów, które nie przekraczają sześciu miesięcy. W przypadku obywateli pozostałych państw, regulacje dotyczące przyjazdów turystycznych nie zmienią się.

Czytaj więcej:

Biznes ostrzega: Nowy system imigracyjny "katastrofą dla Londynu"

Media w UK: Nowy system imigracyjny nie wystarczy do poprawy wydajności

Home Office gubi paszporty obywateli UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama