Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjski rząd powołał pełnomocnika ds. walki z samotnością

Brytyjski rząd powołał pełnomocnika ds. walki z samotnością
Samotność to poważny problem w brytyjskim społeczeństwie. (Fot. Thinkstock)
Brytyjska premier Theresa May powołała wiceminister ds. cyfrowych, kultury, mediów i sportu Tracey Crouch na stanowisko pełnomocnika rządu ds. walki z samotnością. Według statystyk, aż 9 mln Brytyjczyków regularnie czuje się samotnie.
Reklama

Szefowa rządu zdecydowała się na ten ruch po raporcie opublikowanym w ramach programu ds. walki z samotnością prowadzonego przez Fundację im. Jo Cox - brytyjskiej posłanki, która została zamordowana przez prawicowego ekstremistę w ostatnich dniach kampanii przed referendum w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE w czerwcu 2016 roku.

W trakcie swojej kariery politycznej Cox zajmowała się m.in. pomocą osobom wykluczonym społecznie i samotnym, podkreślając obowiązek ze strony państwa, by dbać o ich dobrobyt.

Według Fundacji im. Jo Cox, około 200 tys. starszych osób w Wielkiej Brytanii nie odbyło w ciągu ostatniego miesiąca choć jednej rozmowy z bliskim lub przyjacielem, a aż 85 proc. młodych osób z niepełnosprawnościami czuje się samotnie.

W komunikacie przed wieczornym przyjęciem na Downing Street dla uczczenia pamięci Cox, premier May podkreśliła, że "dla zbyt wielu ludzi samotność jest smutną rzeczywistością współczesnego życia".

"Chcę skonfrontować się z tym wyzwaniem dla naszego społeczeństwa, abyśmy wszyscy podjęli kroki mające na celu przeciwdziałanie samotności osób starszych, opiekunów i ludzi, którzy stracili swoich bliskich - ludzi, którzy nie mają z kim rozmawiać ani dzielić się swoimi przemyśleniami oraz doświadczeniami" - tłumaczyła szefowa rządu.

Nowa pełnomocnik ds. samotności stanie na czele międzyresortowej grupy roboczej, która zajmie się wypracowaniem rekomendacji dla brytyjskiego rządu.

W rozmowie z BBC wiceminister Crouch podkreśliła, że jest "niezwykle dumna" z powodu nominacji i zaznaczyła, że istnieje "realny wpływ wykluczenia społecznego oraz samotności na życie ludzi, a także ich fizyczne i psychiczne samopoczucie".

W rządowym komunikacie podkreślono, że rozpoczęto prace nad całościową strategią walki z samotnością, która zostanie opublikowana jeszcze w tym roku i będą w niej zawarte doświadczenia i wiedza samorządów lokalnych, opieki społecznej, a także przedsiębiorstw i organizacji obywatelskich.

Grupa robocza ma również zająć się przygotowaniem nowych wskaźników statystycznych, które byłyby wykorzystywane przez brytyjski urząd statystyczny ONS w celu lepszego zdiagnozowania skali problemu.

Wielu ekspertów ostrzegało w ostatnich miesiącach, że wraz z pogłębiającym się problemem starzejącego się społeczeństwa Wielkiej Brytanii problem samotności wśród osób starszych będzie się pogłębiał. W 2016 roku 18 proc. ludności miało co najmniej 65 lat.

Według wskaźnika zależności wiekowej OADR (old age dependency ratio), na 1 000 osób w wieku 16-64 lat przypada w Wielkiej Brytanii około 285 osób w wieku powyżej 65 lat. Według prognoz ONZ, ta liczba wzrośnie do 2036 roku prawie dwukrotnie.

 

  Komentarze


  • Ha ha
   17 stycznia, 20:14

   Nikt z nimi nie chce gadac bo sa fałszywi.....

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama