Menu

Brytyjski rząd pod presją, aby wprowadzić "podatek od kalorii"

Brytyjski rząd pod presją, aby wprowadzić "podatek od kalorii"
Czy Brytyjczykom potrzebny jest "podatek od kalorii"? Specjaliści są co do tego przekonani. (Fot. Getty Images)
Działacze na rzecz ochrony zdrowia w Wielkiej Brytanii wywierają naciski na rząd, aby wprowadził 'podatek od kalorii', który miałby pomóc w walce z otyłością społeczeństwa - informuje 'Metro'.
Reklama

Grupa Action on Sugar i Action on Salt uważa, że "opłata kaloryczna" zmusiłaby firmy do produkcji zdrowszych wersji produktów, które zawierają obecnie zbyt dużo tłuszczów nasyconych.

Od kwietnia ub. roku w Wielkiej Brytanii obowiązuje już "podatek od cukru" zawartego w słodzonych napojach. Według Soft Drinks Industry Levy, od tego czasu z narodowej diety zniknęło ok. 90 milionów kilogramów cukru. 

Jednak organizacje prozdrowotne twierdzą, że celowanie jedynie w tzw. "białą śmierć" nie wystarczy, aby rozwiązać problem nadwagi, która dotyka już dwie trzecie dorosłych Brytyjczyków i co 3. dziecko. Nowy podatek od kalorii ma skłonić firmy spożywcze, by włączyły się do walki z otyłością i wywołanymi nią chorobami, np. cukrzycą typu 2, zaburzeniami metabolizmu oraz rakiem.

Nadwaga i otyłość dotyka już dwie trzecie dorosłych Brytyjczyków i co 3. brytyjskie dziecko. (Fot. Getty Images)

"Dlatego potrzebujemy zdecydowanego zaangażowania ze strony Ministerstwa Skarbu i Departamentu Zdrowia. Ta opłata powinna zostać zainwestowana w kompleksowe podejście, aby zapobiec otyłości zarówno u dzieci, jak i dorosłych" - podkreślił Graham MacGregor, profesor medycyny sercowo-naczyniowej na Queen Mary University of London i prezes Action on Sugar and Action on Salt .

Katharine Jenner, dyrektor kampanii, dodała, że "producenci nie robią wystarczająco dużo", aby walczyć z nadwagą w UK.

"Jeśli rząd naprawdę chce pomagać ludziom, musi niezwłocznie zająć się przemysłem spożywczym. Nowa opłata zachęciłaby producentów do zmiany receptury oferowanych produktów, a co najważniejsze - do rozwiązania problemu tysięcy osób cierpiących z powodu złej diety" - podkreśliła Jenner.

Projekt ws. nowego podatku od kalorii ma trafić do Ministerstwa Zdrowia jesienią br.

Problemem jest nie tylko cukier, ale przede wszystkim niezdrowe tłuszcze. (Fot. Getty Images)

  Komentarze
  • Przemko
   10 sierpnia, 22:50

   A KIEDY podatek od każdego centymetra powyżej 160??? a co z podatkiem za zbyt dużą pojemność płuc??? no i oczywiście podatek dla białych, hetero- facetów za bezczelne bycie białym hetero- facetem! LOL

  • Janosik
   11 sierpnia, 09:02

   Zamiast podatku, wystarczy informacja na opakowaniu duża czcionka, jak to jest zrobione na opakowaniach papierosów.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama