Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjski rząd odmówił paszportu Polakowi, byłemu brytyjskiemu żołnierzowi

Brytyjski rząd odmówił paszportu Polakowi, byłemu brytyjskiemu żołnierzowi
Pan Polański jest zszokowany tym, że tyle lat musi się starać o brytyjski paszport. (Fot. Birmingham Live/screenshot)
Home Office (brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnetrznych) odmówił przyznania obywatelstwa Polakowi, który niemal całe życie spędził na Wyspach i służył w wojsku. Sprawa 74-latka została poruszona w parlamencie.
Reklama

Tadeusza Polańskiego przywieźli jako siedmiolatka po wojnie do Wielkiej Brytanii rodzice. Antoni i Franciszka Polańscy uciekli z Krakowa przed okupacją niemiecką do Zimbabwe, które wówczas było kolonią brytyjską. Na Wyspy trafili wraz z "Windrush Generation” - osobami, które zostały sprowadzone z byłych kolonii brytyjskich po wojnie, do pomocy przy odbudowie kraju.

Niedawno wokół sprawy wytworzył się skandal - okazało się, że ludzie, którzy przyjechali jako dzieci, na paszportach rodziców i nie uregulowali z czasem swojego statusu, mają problemy z uzyskaniem paszportu.

W takiej sytuacji znalazł się także Polański. Pomimo że na Wyspach służył przez 6 lat w wojsku, w tym w Grenadier Guards, a następnie przez ponad 30 lat płacił podatki, prowadząc sklep w Birmingham, brytyjski rząd uznał, że nie należy mu się obywatelstwo.

Po raz pierwszy zauważył problem, gdy w 1996 roku wystąpił o paszport. Nie udało mu się uzyskać dokumentu do dziś. Zamiast tego usłyszał, że powinien wystąpić o dokument Afryki Południowej.

"Nie rozumiem. Moi rodzice byli Bytyjczykami, podobnie jak mój brat i siostra. A mi powiedziano, że nim nie jestem. To jest mój kraj, służyłem w armii, płaciłem podatki. To bardzo niepokojące i smutne” - skarżył się emeryt.

Wczoraj bryjski rząd poinformował, iż przedstawiciele pokolenia Windrush, którzy przyjechali na Wyspy przed 1973 rokiem będą mieli prawo do bezpłatnego uzyskania obywatelstwa w trybie przyspieszonym.

Sprawa Polaka została podniesiona przez posła Richarda Burdena w Izbie Gmin. Minister spraw wewnętrznych Amber Rudd obiecała osobiście zająć się tą kwestią.

 

  Komentarze


  • Robi
   25 kwietnia, 10:39

   Tak bo w urzedach zasiadaja z Afryki i Pakistanu wiec nic dziwnego .

  • Do Robi
   25 kwietnia, 11:02

   Robin do raze ze nie z Polska bo dopier bylby syf

  • Marek
   25 kwietnia, 11:14

   Naucz się pisać analfabeto a nie zwracasz uwagę komuś.

  • Leon zawodowiec
   25 kwietnia, 11:49

   czy to krewny semity z polskim paszportem polanskiego? sciganego przez usa w wiadomej sprawie?

  • Bryndal
   25 kwietnia, 12:52

   Właśnie tak będzie wyglądać po Brexicie gwarancja praw obywateli z UE. Home Office napisze, że się nie należy i tyle... co z tego że mieszkasz tu już tyle lat, co z tego że płacisz podatki... co z tego że jest jakaś umowa z UE - wypad z baru i już! Skoro potrafią odmówić osobom które tu spędziły niemal całe życie, to tym co tu siedzą po 15 i mniej lat odmówią bez mrugnięcia... Jesli nie będzie to obligatoryjne to z pewnościa pozostawią to do decyzji urzędnika, a temu to już jak czapka stanie, w każdym razie nikt go z tej decyzji rozliczać nie będzie...

  • GRUNWALD
   25 kwietnia, 13:17

   Po co wam brytjskie paszporty? Sraja na nas a wy sie pucujecie do nich. Przestancie sie ponizac przed tymi ktorzy zawsze na nas srali.

  • Ymp
   25 kwietnia, 14:33

   Po co piszecie że to Polak, skoro sam mówi że jest Brytyjczykiem a UK to jego kraj ? On nie jest Polakiem, ma z Polską tyle wspólnego co zima z latem.

  • Jaga
   25 kwietnia, 15:14

   Dwa tygodnie wstecz The Independent dokładnie opisał dyrektywy Home Office przy ustalaniu statusu osiedlonego.Ponad 1 milion obywateli UE musi zostać usunięta z wysp !!! Wymieniono takie grupy,jak: inwalidzi,niepełnosprawni,starsi ludzie opiekujący się swoimi wnukami,jeden niepracujący rodzić wychowujacy dzieco gdy drugi jest w pracy itp...Pozbędą się tych,którzy nie płacą wystarczająco podatków a tylko generują koszty państwa z tytułu różnych benefitów,dopłat,świadczeń socjalnych,darmowych leków itp...Rzeź będzie straszna i masa niechcianych powrotów...

  • Czytelnik anonimowy
   25 kwietnia, 15:15

   Bo Brytania to taka prostytutka, ubierze sie za twoje pieniadze, spi gdzie chce z kim chce a potem ci wystawi rachunek potwierdzajac swistkiem papieru.

  • Xx
   25 kwietnia, 17:47

   Marek dokladnie tak zrob jak napisales

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.08.2018
  GBP 4.801 złEUR 4.300 złUSD 3.769 złCHF 3.784 zł

  Sport


  Reklama