Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski rząd ogłosił kolejne sankcje wobec Rosji, uderzają w 12 osób z bliskiego otoczenia Putina

Brytyjski rząd ogłosił kolejne sankcje wobec Rosji, uderzają w 12 osób z bliskiego otoczenia Putina
Putin opiera się na sieci złożonej z członków rodziny, przyjaciół z dzieciństwa i wybranych przedstawicieli elity, która korzysta z jego władzy i w zamian wspiera jego styl życia. (Fot. MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/AFP via Getty Images)
Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił dzisiaj kolejne sankcje przeciwko Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Retorsje - w postaci m.in. zamrożenia aktywów i zakazu podróży - uderzają w 12 osób z najbliższego otoczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w tym w jego byłą żonę i krewnych.
Reklama
Reklama

"Eksponujemy i uderzamy w podejrzaną sieć relacji stanowiącą wsparcie dla luksusowego stylu życia Putina" - skomentowała szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss, cytowana w oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych.

Według oficjalnych danych na majątek rosyjskiego przywódcy składa się małe mieszkanie w Petersburgu, dwa samochody produkcji radzieckiej z lat 50., przyczepa i mały garaż - podało MSZ.

"W rzeczywistości Putin opiera się na sieci (złożonej z członków) rodziny, przyjaciół z dzieciństwa i wybranych przedstawicieli elity, która korzysta z jego władzy i w zamian wspiera jego styl życia. W nagrodę wywierają wpływ na rosyjskie sprawy państwowe, które wykraczają poza kompetencje przypisane do stanowisk, które oficjalnie zajmują. Luksusowy styl życia Putina był wielokrotnie eksponowany, w tym w raportach ujawniających jego powiązania z jachtem o wartości 566 mln funtów i pałacem Putina wartym 1 mld dolarów, które oficjalnie należą do (jego) bliskiego współpracownika Arkadija Rotenberga, na którego nałożono sankcje w grudniu 2020 roku" - napisano w oświadczeniu MSZ.

Jak zapowiedziano, Brytyjczycy będą nakładać sankcje na wszystkich, którzy pomagają Putinowi i podżegają do agresji, aż do zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją.

Jak dotąd Wielka Brytania nałożyła sankcje na ponad 1 000 osób i 100 podmiotów gospodarczych, o łącznej wartości 117 mld funtów. Obejmują one zamrożenie aktywów, zakaz wjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii oraz ograniczenia dotyczące transportu, czyli zakaz lotu samolotów należących do osób objętych sankcjami, nawet jeśli nie znajdują się one na ich pokładzie.

Czytaj więcej:

Putin podpisał dekret o sankcjach odwetowych

Von der Leyen o szóstym pakiecie sankcji UE: Proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy

UK: Zakaz eksportu usług do Rosji i sankcje na kolejne 63 osoby i podmioty

Nowe sankcje wobec Rosji obejmą zakaz nabywania nieruchomości w krajach Unii Europejskiej

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.05.2022
  GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama