Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski nastolatek stracił wzrok przez "śmieciowe jedzenie"

Brytyjski nastolatek stracił wzrok przez "śmieciowe jedzenie"
Chłopiec codziennie jadł porcję frytek, a w jego diecie w ogóle nie było warzyw i owoców. (Fot. Getty Images)
17-latek z Bristolu stracił wzrok z powodu poważnych niedoborów witamin i minerałów. Chłopiec przez dekadę odżywiał się niemal wyłącznie frytkami, czipsami, białym chlebem i kiełbaskami - informuje BBC.
Reklama
Reklama

Pierwsze oznaki pogorszenia stanu zdrowia pojawiły się, gdy chłopiec, którego nazwiska nie podano, miał 14 lat. Dziecko czuło się zmęczone, a lekarz rodzinny zdiagnozował u niego niedobór witaminy B12. Nastolatek otrzymał suplementy diety, ale nie kontynuował leczenia i jadł to, co do tej pory.

Trzy lata później, z powodu postępującej utraty wzroku, trafił do szpitala Bristol Eye Hospital. Badania ujawniły, że chłopiec wciąż ma niski poziom witaminy B12, a także witaminy D i innych ważnych minerałów.

"Jego dieta składała się zasadniczo z porcji frytek każdego dnia. Jadł też czipsy, kromki białego chleba i od czasu do czasu plasterki szynki, ale żadnych owoców i warzyw" - przyznała cytowana przez BBC dr Denize Atan, która leczyła chłopca w szpitalu.

Chłopiec miał ogromny niedobór witamin i minerałów, więc musiał stosować suplementy diety. (Fot. Getty Images)

Nastolatek nie miał nadwagi ani niedowagi, ale cierpiał na ARFID (skrót od ang. avoidant-restrictive food intake disorder), czyli zaburzenia odżywiania polegające na unikaniu lub ograniczaniu przyjmowania pokarmów. Takie osoby unikają pożywienia o konkretnej teksturze, smaku, zapachu lub wyglądzie.

17-latek został skierowany do dietetyka i psychiatry. Jednak nieodpowiednie odżywianie doprowadziło do wystąpienia u niego żywieniowej neuropatii optycznej. Choroba ta jest uleczalna, ale tylko pod warunkiem, że zostanie wcześnie zdiagnozowana. Niestety, w przypadku nastolatka z Bristolu uszkodzenie wzroku okazało się nieodwracalne.

Żywieniowa neuropatia wzrokowa jest uleczalna, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowana. (Fot. Getty Images)

"Będzie mu bardzo trudno czytać, oglądać telewizję lub rozpoznawać twarze, ale nie będzie mógł prowadzić samochodu. Może jednak chodzić sam, ponieważ ma widzenie peryferyjne" - podkreśla lekarka chłopca.

Azan zaznacza jednak, że to nie przetworzona żywność była przyczyną problemu. "To fakt, że jadł tylko jeden typ pokarmów. Substancje odżywcze są niezwykle ważne dla wzroku i słuchu, choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy" - podsumowuje dr Denize Atan.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama