Menu

Brytyjski minister: Po Brexicie musimy być gotowi do użycia twardej siły

Brytyjski minister: Po Brexicie musimy być gotowi do użycia twardej siły
Wielka Brytania jest gotowa do "użycia twardej siły w celu wspierania swych interesów". (Fot. Getty Images)
Minister obrony Gavin Williamson ostrzegł, że Wielka Brytania musi być gotowa do użycia 'twardej siły', aby nie być postrzegana jedynie jako 'papierowy tygrys'. Wezwał kraje UE do bliskiej współpracy w ramach NATO.
Reklama

Williamson podkreślił, że planowane wyjście kraju z Unii Europejskiej to "wspaniały moment w historii" Zjednoczonego Królestwa, w którym władze powinny zadbać o "wzmocnienie globalnej obecności" oraz zasobów wojskowych Wielkiej Brytanii.

Zdaniem Williamsona, wycofanie się Wielkiej Brytanii ze sceny międzynarodowej, przy rosnącym zagrożeniu ze strony Rosji i Chin, sprawiłoby, że Zjednoczone Królestwo byłoby postrzegana jako "niewiele więcej niż papierowy tygrys".

Williamson podkreślił, że planowane wyjście kraju z Unii Europejskiej to "wspaniały moment w historii" Zjednoczonego Królestwa. (Fot. Getty Images)

Minister ostrzegł, że Pekin i Moskwa muszą mieć świadomość, że przyszłoby im "zapłacić wysoką cenę za agresywne zachowanie", ponieważ Wielka Brytania jest gotowa do "użycia twardej siły w celu wspierania swych interesów".

Williamson podkreślił, że chce, aby brytyjskie siły zbrojne modernizowały się "dotrzymując tempa zachodzącym zmianom technologicznym".

Wezwał także pozostałe kraje członkowskie NATO, aby "nie rozpraszały się w związku z pomysłem na unijną armię" i zacieśniały współpracę w ramach NATO, zwiększając wydatki na obronność do zakładanego celu 2 proc. PKB. "Historia nauczyła nas, że kryzys nadchodzi wtedy, kiedy się go najmniej spodziewamy. Gdy rośnie niepewność, musimy być gotowi do działania" - tłumaczył.

Szef resortu obrony pochwalił NATO za większą skuteczność kroków podejmowanych w związku z "wrogim działaniom ze strony Rosji". "W ramach NATO musimy zająć zdecydowane stanowisko wobec nieprzestrzegania przez Rosję postanowień traktatu INF" (Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu); Sojusz musi być w stanie "poradzić sobie z zagrożeniem, które może się pojawić ze strony nowych rosyjskich systemów rakietowych".

Dodał, że NATO musi przystosować się do nowych prowokacji Rosji, a to będzie wymagało nakładów finansowych.

Williamson zastrzegł, że nie można "zapomnieć o krajach spoza NATO, które mierzą się z codziennymi wyzwaniami wobec rosyjskich prób podkopania ich suwerenności". "Jesteśmy gotowi wspierać naszych przyjaciół na Ukrainie i na Bałkanach" - oznajmił.

"Te kraje mają prawo samodzielnego wyboru swojego przeznaczenia. Bez rosyjskiej ingerencji" - podkreślił.

W 2017 roku tylko Wielka Brytania, Polska, USA, Estonia i Grecja spełniły wymóg stawiany członkom NATO dotyczący wydatków na obronność na poziomie 2 proc. PKB.

Brytyjscy żołnierze stacjonują w ramach NATO m.in. w Polsce, Estonii i Rumunii.

  Komentarze
  • Aa
   12 lutego, 13:59

   Ciekawie powiedział, że chodzi o wspieranie interesów, a nie np. obronę granic.

  • Sss
   12 lutego, 14:00

   ciekawe rzeczy mówi ale czy ma środki bo poza gadką to nie lotniskowce czekają na kasę i samoloty a z tego co przeczytałem to drugi który stoi na wodzie ma być sprzedany Indiom ich po prostu nie stać to taki papierowy lew.I nic więcej... .

  • Taki jeden
   12 lutego, 14:00

   A dlaczego UK wstąpiła w 1973 do UE a no dlatego że utraciła już swą globalna obecność- kolonie wybrały niepodległość i szlag trafił imperium brytyjskie

  • Asab
   12 lutego, 14:16

   Oby jak najszybciej twardy Brexit. Populacja emigrantów wschodnich zmniejszy się pewnie o połowę. Nie dostaną settled, bo tyłu pewnie nie spełni warunków. A tak się madrowali, że bez nich to te Angole rady sobie nie dadzą.... Blazny, gdzie się schowaliscue? Piszcie coś....

  • Giro
   12 lutego, 23:00

   Bo nie dadza Sobie rady... fabryka za fabryka juz sie zamyka, Dlaczego? Bo Angole nie beda pracowac.

  • Zulugula
   13 lutego, 10:49

   Niech ostrzega jeszcze Benin żeby nie fikal bo im zrobią wjazd na chatę 😮

  • Venom
   13 lutego, 12:45

   Ale Angole sa papierowi, mocni w sile 10 na jednego a jak co do czego to pelne gacie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama