Menu

Brytyjski minister: Będę zdziwiony, jeśli UE nie zgodzi się na renegocjacje

Brytyjski minister: Będę zdziwiony, jeśli UE nie zgodzi się na renegocjacje
Fox od początku opowiadał się za wystąpieniem z UE i popierał wynegocjowaną przez May umowę. (Fot. Getty Images)
Brytyjski minister handlu międzynarodowego Liam Fox oświadczył wczoraj, że będzie zdziwiony, jeśli Unia Europejska nie zgodzi się na renegocjację umowy wyjścia jego kraju oraz że uniknięcie Brexitu bez porozumienia jest zadaniem obu stron.
Reklama

Premier Theresa May ogłosiła w piątek, że w związku z trzykrotnym odrzuceniem przez parlament wynegocjowanej przez nią umowy z UE, 7 czerwca zrezygnuje ze stanowiska. Kilku z kandydatów do jej zastąpienia zapowiedziało, że będzie dążyło do wprowadzenia zmian w umowie, UE jednak niezmiennie wyklucza możliwość jej renegocjowania.

"Jeśli UE nie chce negocjować żadnych zmian - co uważam, byłoby niefortunne i uważam, że całkiem zaskakujące - wtedy wzrosną szanse wyjścia bez porozumienia" - stwierdził Fox podczas wizyty w Egipcie. "W interesie wszystkich jest, żebyśmy spróbowali znaleźć kompromisowe porozumienie, które pozwoli nam wyjść w sposób stabilny i przewidywalny dla naszych europejskich partnerów, jak i dla samej Wielkiej Brytanii" - dodał.

Renegocjację umowy z UE obiecuje m.in. faworyt na stanowisko premiera - Boris Johnson. (Fot. Getty Images)

Fox, który od początku opowiadał się za wystąpieniem z UE i popierał wynegocjowaną przez May umowę, nie ujawnił, którego z kandydatów do objęcia schedy po niej popiera. Natomiast zapytany o możliwość opuszczenia UE bez porozumienia odparł: "To, co jest jasne, to że wystąpienie bez porozumienia jest lepsze niż brak wyjścia w ogóle. To jak sądzę jest wspólna płaszczyzna w kierownictwie Partii Konserwatywnej".

Jak dotychczas do walki o przywództwo zgłosiło się dziewięcioro polityków Partii Konserwatywnej. Renegocjację umowy z UE obiecują m.in. uważani za faworytów były minister spraw zagranicznych i jeden z liderów kampanii na rzecz Brexitu Boris Johnson, a także obecny szef dyplomacji Jeremy Hunt.

Pełna lista ubiegających się o stanowisko przywódcy torysów powinna być znana najpóźniej w tygodniu rozpoczynającym się 10 czerwca. W kolejnych tygodniach posłowie Partii Konserwatywnej przeprowadzą serię głosowań, która ma wyłonić dwóch kandydatów. Ostatecznego wyboru dokona około 160 tys. członków ugrupowania. Według planów proces wyłonienia następcy May powinien skończyć się najpóźniej w połowie lipca, a nowy szef torysów przejmie także urząd premiera.

  Komentarze
  • To się zdziwi
   29 maja 2019, 09:28

   chłopina

  • Barbulek
   29 maja 2019, 09:32

   To sie Pan zdziwi, pelna odpowiedzialnosc ponosi rzad UK. Lecz jak zawsze anglicy, chca miec ciastko i zjesc ciastko...Czasy Imperium dawno minely, trzeba sie obudzic ze snu o potedze.

  • Ja
   29 maja 2019, 10:40

   Ja bende zdziwiony jak się zgodzi gdyż UK nie dostało czasu na renegocjacje tylko na przyjęcie dotychczasowej umowy.Jeśli UE się poniży jeśli się zgodzi.

  • Kawa
   29 maja 2019, 12:02

   Fox powiedzial ze lepsze jest wyjscie bez porozumienia niz pozostanie w unii.On chyba nie zdaje sobie do konca sprawy ze wyjscie bez umowy pograzy UK w kryzysie i izolacji. Co za politycy w tym kraju wszyscy nic nie warci. Jak wybiora Borisa to dopiero bedzie sie dzialo.on za wszelka cene chce doprowadzic do Brexitu z umowa lub bez.

  • Guli
   29 maja 2019, 14:35

   El brexito sol pajacco!!!

  • Przemko
   29 maja 2019, 16:55

   Dlaczego mieliby cokolwiek renegocjowac? Bo się płemieł zmienił? Z tej samej partii, bez nowych wyborów. Bez drugiego referenduma. Idzie na HBR w październiku. .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama