Menu

Brytyjski kandydat na komisarza "dopiero po wyborach"

Brytyjski kandydat na komisarza "dopiero po wyborach"
Konieczność przedstawienia kandydata na komisarza została zapisana w porozumieniu między UE i UK w sprawie odłożenia daty Brexitu. (Fot. Getty Images)
Władze Wielkiej Brytanii poinformowały dzisiaj, że nie nominują swojego kandydata do Komisji Europejskiej do czasu wyznaczonych na 12 grudnia wyborów parlamentarnych. Na wskazanie kandydata naciska przyszła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Reklama

Stały brytyjski przedstawiciel przy UE, Tim Barrow, w liście przesłanym do KE wyjaśnił, że "zgodnie z przedwyborczymi wytycznymi Wielka Brytania zasadniczo nie powinna w tym okresie nikogo nominować na stanowiska międzynarodowe".

To samo oświadczyła dzisiaj rzeczniczka brytyjskiego rządu, zapytana o tę sprawę przez niemiecką agencję dpa.

We wtorek von der Leyen wysłała już drugi list do brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, w którym przypomniała mu o konieczności wskazania kandydata na komisarza. Pierwszy list nie doczekał się odpowiedzi ze strony Londynu.

Von der Leyen naciska na Johnsona, aby jak najszybciej wskazał kandydata na komisarza. (Fot. Getty Images)

Konieczność lojalnej współpracy, w tym konkretnie przedstawienia kandydata na komisarza, została zapisana w porozumieniu między UE27 i Wielką Brytanią w sprawie odłożenia daty wyjścia ze Wspólnoty.

Zanim Johnson został zmuszony do złożenia wniosku o przesunięcie daty Brexitu na 31 stycznia 2020 r., podkreślał, że Wielka Brytania w ogóle nie nominuje kandydata do Komisji.

Komisja wraz z jej przewodniczym składa się z takiej liczby komisarzy, ile jest państw członkowskich. Prawo unijne przewiduje, że proces wyboru komisarza zaczyna się od wskazania nazwiska przez rząd danego państwa członkowskiego.

Rzeczniczka von der Leyen zaznaczyła we wtorek, że celem jest, by nowa Komisja objęła swój urząd 1 grudnia. Obstrukcja ze strony Wielkiej Brytanii może zagrozić tej dacie, bo kandydat na komisarza musi przejść formalny proces przesłuchania w Parlamencie Europejskim, nim europosłowie zagłosują nad całym składem kolegium komisarzy.

Czytaj więcej:

UE zgodziła się na przedłużenie Brexitu do końca stycznia 2020 r.

UE oficjalnie przedłużyła Brexit. Tusk: "To może być ostatni raz"

Johnson: Jeśli wygramy, to załatwimy Brexit

Tusk ostrzega: Po wyjściu z UE Wielka Brytania będzie outsiderem

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.09.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości