Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Atom Bank introduces four-day working week without cutting pay

Atom Bank introduces four-day working week without cutting pay
Coraz częściej pojawiają się głosy nawołujące do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. (Fot. Getty Images)
The online bank Atom Bank has introduced a four-day work week for its 430 staff without cutting their pay.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dyrektor banku Mark Mullen wyznał, że decyzja ta została zainspirowana przez pandemię i pomoże poprawić komfort pracy i zatrzymać pracowników. Jednak pracownicy będą musieli pracować trochę dłużej w dniach, kiedy są na stanowiskach.

Nowy system pracy obowiązuje od 1 listopada, gdyż analiza wykazała, że nie wpłynie to na jakość obsługi klienta czy produktywność.

Nowy system ma charakter dobrowolny, ale zdecydowanie odpowiada oczekiwaniom pracowników w zakresie większej elastyczności pracy. "Oczekujemy, że wszyscy będą się go trzymać. Nie mogę wysyłać moim pracownikom e-maili w piątek, nie mogę oczekiwać, że na nie odpowiedzą" – przyznał Mark Mullen. Szef banku zaznaczył jednak, że pracownicy nadal będą otrzymywać taką samą pensję i cieszyć się "trzydniowym weekendem bez końca".

Atom Bank to bank detaliczny w Wielkiej Brytanii. Jest to pierwszy bank w Wielkiej Brytanii przeznaczony dla smartfonów lub tabletów, bez żadnych oddziałów i pierwszy bank będący wyłącznie cyfrowym, któremu przyznano pełną brytyjską licencję regulacyjną. Siedziba firmy znajduje się w Durham w północno-wschodniej Anglii.

W XIX wieku większość brytyjskich pracowników pracowała przez sześć dni w tygodniu. Dopiero w latach 30-tych m.in. Henry Ford spopularyzował dwudniowy weekend. (Fot. Getty Images)

Modele pracy zmieniały się na przestrzeni czasu. W XIX wieku większość brytyjskich pracowników pracowała przez sześć dni w tygodniu, ale w latach 30-tych Henry Ford w USA i sieć aptek Boots w Wielkiej Brytanii spopularyzowali dwudniowy weekend jako sposób na zwiększenie dobrostanu i produktywności pracowników.

Obecnie coraz częściej pojawiają się głosy nawołujące do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, co miałoby poprawić komfort życia ludzi. Ostatnie badania wykazały, że próby wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy wśród pracowników sektora publicznego w Islandii okazały się "ogromnym sukcesem" i pomogły zredukować stres oraz wypalenie zawodowe.

Z kolei japońska firma Microsoft poinformowała, że w 2019 roku jej sprzedaż wzrosła o prawie 40 proc. podczas eksperymentu, w którym pracownicy pracowali przez cztery dni w tygodniu za pełne wynagrodzenie.

Jednak niektórzy pracodawcy twierdzą, że takie rozwiązanie nie jest najlepsze. W 2019 r. brytyjska organizacja Wellcome Trust, zajmująca się badaniami naukowymi, zrezygnowała z planów przetestowania czterodniowego tygodnia pracy wśród 800 pracowników centrali, twierdząc, że byłoby to "zbyt skomplikowane operacyjnie".

Decyzja ta nastąpiła po trzymiesięcznym okresie badań, które wykazały, że skompresowanie pracy w przedziale od poniedziałku do czwartku może negatywnie wpłynąć na samopoczucie niektórych pracowników i zaszkodzić produktywności.

Czytaj więcej:

Raport: Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni naprawi rynek pracy w UK

Raport: Te firmy w UK oferują najlepszą równowagę między życiem zawodowym i prywatnym

Mieszkańcy UK szykują się do zmiany pracy. Myśli o tym aż 69% badanych osób

Badanie: Co piąty Polak pracuje więcej niż osiem godzin dziennie

UK: Bezrobocie spada i wciąż brak rąk do pracy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement