Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjska szczepionka zatwierdzona w Unii Europejskiej

Brytyjska szczepionka zatwierdzona w Unii Europejskiej
To kolejna, po preparatach Pfizera i Moderny, szczepionka dopuszczona w UE. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska dopuściła do obrotu w UE szczepionkę przeciw Covid-19 koncernu AstraZeneca po pozytywnej ocenie Europejskiej Agencji Leków (EMA) - poinformowała wczoraj przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Reklama
Reklama

"Właśnie dopuściliśmy szczepionkę AstraZeneca na rynek UE po pozytywnej ocenie EMA. Oczekuję, że firma dostarczy 400 mln dawek zgodnie z ustaleniami. Będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić szczepionki Europejczykom, naszym sąsiadom i partnerom na całym świecie" - napisała von der Leyen na Twitterze.

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała wczoraj pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia na rynek UE szczepionki AstraZeneca. EMA zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki dla osób w wieku od 18 lat.

"Mamy teraz trzy szczepionki, które zostały opracowane i pozytywnie zaopiniowane. Szczepionki przeciwko chorobie, której rok temu jeszcze nie znaliśmy. Żadna z nich nie jest doskonała. Żadna nie ma wszystkich cech, które są pożądane i które pozwoliłyby nam pójść naprzód. Żadna z nich nie jest magicznym środkiem. Razem jednak dają nam narzędzia i opcje, żeby zapobiegać różnym aspektom choroby. Obiecujące rezultaty są zgłaszane na podstawie badań nad kilkoma innymi szczepionkami i lekami" - oświadczyła szefowa EMA Emer Cooke.

Szczepionka koncernu AstraZeneca ma być podawana w dwóch dawkach, przy czym drugą należy podać w okresie od 4 do 12 tygodni po pierwszej.

Agencja poinformowała, że wyniki badań klinicznych w Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA wykazały że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna w zapobieganiu Covid-19 u osób w wieku od 18 lat. W badaniach tych wzięło udział łącznie około 24 tys. osób. Połowa otrzymała szczepionkę, a pozostali zastrzyk pozorowany lub inną szczepionkę. Ludzie uczestniczący w testach nie wiedzieli, czy otrzymali szczepionkę przeciwko Covid-19.

Badania wykazały zmniejszenie o 59,5 proc. liczby objawowych przypadków Covid-19 u osób, którym podano szczepionkę w porównaniu z osobami, którym podano placebo. Oznacza to, że w badaniach klinicznych szczepionka wykazała około 60-procentową skuteczność. Większość uczestników badań była w wieku od 18 do 55 lat.

EMA twierdzi, że nie ma jeszcze wystarczających wyników testów dotyczących stosowania preparatu u osób starszych, czyli w wieku powyżej 55 lat, aby określić, jak dobrze szczepionka będzie działać w tej grupie.

Oczekuje jednak, że będzie ona chronić również osoby starsze, biorąc pod uwagę, że odpowiedź immunologiczną zaobserwowano także w tej grupie wiekowej, a wskazują też na to doświadczenia z innymi szczepionkami. Dlatego eksperci naukowi EMA uznali, że szczepionkę można stosować również u osób starszych.

Czytaj więcej:

Problemy z brytyjską szczepionką. UE dostanie ją z opóźnieniem

Brytyjski koncern opóźnia dostawy szczepionek. Szefowa KE interweniuje

W UK "zdumienie" z powodu niemieckich zarzutów dotyczących brytyjskiej szczepionki

Produkcja w brytyjskiej fabryce AstraZeneca wznowiona po ewakuacji

Spór UE z AstraZeneca "może skomplikować relacje Londyn-Bruksela"

Gove: "Wielka Brytania musi otrzymać wszystkie szczepionki, które zamówiła"

Eksperci z Niemiec: Brytyjska szczepionka zalecana dla osób do 65. roku życia

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama