Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjska prasa: Zwycięstwo wyborcze Orbana zaostrzy spór z UE

Brytyjska prasa: Zwycięstwo wyborcze Orbana zaostrzy spór z UE
Victor Orban i jego partia Fidesz ponownie uzyskali poparcie Węgrów. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie media wskazały, że zwycięstwo konserwatywnej partii Fidesz Viktora Orbana w węgierskich wyborach parlamentarnych może zapowiadać zaostrzenie sporu z Unią Europejską.
Reklama

Centrowy "The Times" nazwał Orbana "ekstremalnym populistą", zaznaczając, że jego trzecie zwycięstwo wyborcze i utrzymanie większości dwóch trzecich w parlamencie "włączyło dzwonki alarmowe w Brukseli".

"Ta większość da 54-letniemu premierowi carte blanche do zmian w węgierskiej konstytucji, sprawiając, że będzie niemal niemożliwe, aby podzielona opozycja doprowadziła do jego upadku" - zauważa gazeta, dodając, że wygrana "zwiększy również jego kontrolę nad węgierskimi sądami, mediami i gospodarką".

"Ten olbrzymi sukces da Orbanowi pewność siebie w rozwijaniu jego nieliberalnej demokracji. Nikt nie pójdzie do więzienia ani nie staniemy się jeszcze Rosją czy Turcją, ale to koniec demokracji dla organizacji pozarządowych i wolności mediów" - ocenił na łamach gazety Tamas Boros z ośrodka analitycznego Policy Solutions.

Natomiast cytowany przez nią wyborca Fideszu, architekt Dolzy Pal, zadeklarował, że "po tureckich, habsburskich i rosyjskich najeźdźcach nadszedł czas, byśmy stali się nacjonalistami".

"Byłem w Paryżu i widziałem tam migrację. Nie chcemy, by na Węgrzech było podobnie. To zaszło za daleko" - dodał.

"Times" zwrócił także uwagę na kierowane pod adresem Orbana zarzuty o korupcję w związku z tym, że jego rodzina i przyjaciele wzbogacili się - jaka donoszono - na lukratywnych kontraktach dofinansowywanych przez Unię Europejską.

Z kolei cytowany przez gazetę Istvan Janos Toth, dyrektor Centrum Badania Korupcji w Budapeszcie, zaznaczył, że opublikowany w marcu raport tej instytucji wskazuje, iż "proorbanowskie media zamieszczały podejrzanie duże ilości pochodzących z mediów rosyjskich materiałów informacyjnych maglujących temat powiązanej z migracją przemocy na Zachodzie".

"Times" uznał, że sukces Orbana "powitają z zadowoleniem populiści od Włoch po Polskę, której rząd zawzięcie spiera się z Brukselą w związku ze swą odmową przyjmowania migrantów".

Konserwatywny "Telegraph" zwrócił uwagę, że "wynik wyborów będzie postrzegany jako cios dla Brukseli i kolejne usprawiedliwienie populistycznej polityki tożsamościowej, którą (Orban) uczynił swą firmową specjalnością od czasu objęcia władzy w 2010 roku".

Z kolei zdaniem dziennika "Financial Times", większość dwóch trzecich pozwoli na "zmianę konstytucji i dalsze umocnienie (Fideszu) przy władzy", a także spowoduje "zaostrzenie sporu pomiędzy Orbanem a UE, która krytykowała go za centralizację władzy i osłabianie demokratycznego systemu kontroli". Ponadto może "usztywnić stanowczość opozycji węgierskiego rządu oraz jego sympatyków w Polsce i austriackiej koalicji rządzącej wobec unijnej polityki migracyjnej".

 

  Komentarze


  • Greg Greg
   10 kwietnia, 13:10

   BRAWO WEGRY!!!!!!!!

  • Wolnosc to rozumiem
   10 kwietnia, 13:27

   Unia Europejska ,ktora wydaje pieniadze z funduszu ,ktore wplacaja panstwa do niej nalezace ?!?!?!?!?!?!!!
   to karygodne!!! to wrecz Hanba!!!
   chca zrobic z ludzi baranow nie myslacych dajacych sie prowadzic na RZEZ!
   jak tylko ktos mysli I trzyma sie swoich zasad to beda tak naginac az sie zlamia aby tylko moc kierowac baranami!
   CO ZA KUZWA CZASY! I TO MA SIE NAZYWAC DEMOKRACJA??? w ktorym momencie to jest demokracja?
   Brawo WEGRY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Reklama