Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjska minister: Linie lotnicze celowo rozdzielają podróżujących razem

Brytyjska minister: Linie lotnicze celowo rozdzielają podróżujących razem
Jak podkreślono, do stosowania nielegalnej praktyki nie przyznały się żadne linie lotnicze. (Fot. Getty Images)
'Wykorzystywaniem podróżnych' nazwała minister ds. cyfrowych Margot James używanie przez linie lotnicze algorytmów do rozdzielania rodzin, które nie wykupiły płatnej rezerwacji miejsc. Po doniesieniach w tej sprawie sprawę zbada niezależna rządowa komisja.
Reklama

“Niektóre linie ustalają algorytmy rozpoznające osoby o tych samych nazwiskach. Ich zadaniem jest rozdzielanie rodzin, po to, by osoby, które chcą podróżować razem, płaciły więcej” - poinformowała minister sejmową komisję ds. komunikacji.

Sprawie przyjrzy się nowo powołany organ Centre for Data Ethics and Innovation. Specjaliści zidentyfikują i wskażą obszary, w których niezbędne jest wprowadzenie jaśniejszych zasad i regulacji.

Pierwsze informacje o celowym separowaniu bliskich pojawiły się w czerwcu ubiegłego roku. Podróżni najczęściej skarżyli się na Ryanaira.

Według ekspertów, podróżujący razem najczęściej rozsadzani są w liniach lotniczych Ryanair. (Fot. Getty Images)

“Największe europejskie linie lotnicze nigdy nie przyznały się jednak do zmiany sposobu przydzielania siedzeń. Uparcie twierdziły, że osoby, które nie zapłaciły za konkretne miejsce, mają je przyznawane losowo” - zauważa gazeta “The Independent”.

Według informacji prasy, sprawą od ponad roku zajmuje się Biuro Lotnictwa Cywilnego (CAA). W opublikowanym w październiku raporcie urząd przekazał, iż prawdopodobieństwo rozdzielania pasażerów jest różne w zależności od linii.

Po przepytaniu ponad 4 tys. pasażerów CAA odkryło, że najczęściej rozdzielani są podróżujący niskobudżetowym Ryanairem – zjawisko dotyczyło 35% osób. Najmniejsze prawdopodobieństwo przyznania grupom osobnych siedzeń jest natomiast we Flybe i TUI Airways (12%).

Jak ostrzega grupa Royal Aeronautical Society Flight Operations Group (FOG), rozdzielanie podróżnych może zagrażać bezpieczeństwu i sprawności ewakuacji. W jednej z ostatnich publikacji organizacja podkreśliła, iż linie lotnicze nie powinny pobierać dodatkowych opłat od rodzin za siedzenie obok siebie.

To nie pierwszy przypadek, kiedy na niskobudżetowe irlandzkie linie lotnicze Ryanair spadła fala krytyki związana z zarzutami o stosowanie nieuczciwych praktyk. O polityce rozsadzania podróżujących razem pasażerów informowali jakiś czas temu czytelnicy dziennika "Irish Times". Sami przedstawiciele Ryanaira zwracają jednak uwagę, że irlandzki przewoźnik bije rekordy popularności, a dla klientów linii jedynym kryterium jest niska cena.

 

  Komentarze


  • Ana
   27 listopada 2018, 19:06

   A co na to "czytelnik anonimowy"

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.05.2019
  GBP 4.927 złEUR 4.307 złUSD 3.854 złCHF 3.820 zł

  Sport


  Reklama