Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjska gospodarka spadnie na 7. miejsce, ale "tylko chwilowo"

Brytyjska gospodarka spadnie na 7. miejsce, ale "tylko chwilowo"
Eksperci szacują, że gospodarka Wielkiej Brytanii poradzi sobie z Brexitem. (Fot. Getty Images)
Indie wyprą w przyszłym roku Wielką Brytanię z listy 6 krajów o najsilniejszej gospodarce - przewiduje Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych (CEBR). Przyczyną zmiany jest 'zamęt związany z Brexitem'.
Reklama

Rosnąca w siłę gospodarka Indii wyprzedzi również Francję, która obecnie zajmuje 5. miejsce na świecie. Francuzi wyprzedzili Brytyjczyków rok temu - za taki stan rzeczy również obwiniano Brexit. 

Według raportu World Economic League Table, Wielka Brytania szybko odzyska jednak swoją pozycję i już w kolejnym roku z powrotem trafi na 5. miejsce, wyprzedzając Indie i Francję. Wysoką pozycję UK może utrzymać nawet przez kolejne 14 lat.

“Prognoza wskazuje także, iż nawet jeśli rozwód z UE doprowadziłby do oderwania Szkocji i Irlandii Północnej, to pozostała część Korony będzie do 2026 na liście pięciu najsilniejszych gospodarek” - przekazał “Evening Standard”.

W czołówce rankingu także przewidywane są zmiany. USA mają zostać do 2032 roku zdetronizowane przez Chiny. Tymczasem w rankingu znaczny spadek odnotowały Argentyna (z 26., na 30.), Pakistan (trzy miejsca w dół, na 44.) oraz Iran (spadek o 10 miejsc na 40.).

“XXI wiek najprawdopodobniej będzie wiekiem należącym do Azji. W 2003 najpotężniejszymi gospodarkami na świecie były USA, Japonia i 3 państwa europejskie. 30 lat później w czołówce będą 3 kraje azjatyckie i 1 europejski. Dlatego właśnie, nawet mimo krótkoterminowych zawirowań, długofalowo Brexit nie powinien zaszkodzić zbytnio brytyjskiej ekonomii, a nawet może jej pomóc” - przekazał wiceprezes CEBR Douglas McWilliams.

Francja ma się rozwijać wolniej od postbrexitowej Wielkiej Brytanii ze względu na “nieradzenie sobie z ograniczeniem wybujałego sektora publicznego i w efekcie wysokie podatki”.

 

  Komentarze


  • Robi
   27 grudnia 2018, 17:10

   Ale bzdura i klamstwa !!! UK dlugo stanie w miejscu .80%Firm wystosowalo list do rzadu ze jest zle brakuje ludzi do pracy oraz zostana zerwane kontrakty z UE.

  • Gosc 009
   27 grudnia 2018, 17:52

   ta marzenia+ marzyc kazdy moze zakladajac ze dadza rade byc w 1j 10ce

  • Polak
   27 grudnia 2018, 22:21

   Experci.......przeczytali w szklanej Kuli....nic nie wiadomo ,za 14 lat to dziwne rzeczy moga sie dziac....Pomysl 14lat temu - Brexiteers ,trump?

  • PabloWhodini
   28 grudnia 2018, 01:28

   "Wybujaly sector publiczny" buhahahahahaha. Za duzo smieci we francji.

  • Poland
   28 grudnia 2018, 12:16

   Jakieś to polskie:

   Londynem pisze będzie ciężko po berxicie, gospodarka upadnie, wszystkie komentarze yeaaaaah, bardzo dobrze, 100% prawda
   Londynem pisze gospodarka pójdzie do góry i będzie ok: wszystkie komentarze : taaaaa jasne , marzenia. Kurde sami eksperci i profesorowie ekonomiści w tych komentarzach. Janusz z januszem i pieterem....

  • Heheszek
   28 grudnia 2018, 13:30

   Ta chwila będzie trwała do momentu ponownego przystąpienia do Unii...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.07.2019
  GBP 4.721 złEUR 4.258 złUSD 3.787 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Reklama