Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjscy uczeni są pewni: Kuba Rozpruwacz był imigrantem z Polski

Brytyjscy uczeni są pewni: Kuba Rozpruwacz był imigrantem z Polski
Podobizna wizerunku Aarona Kośmińskiego. (Fot. Getty Images)
Najnowsze testy DNA potwierdzają, że słynnym seryjnym zabójcą z Londynu był 23-letni polski fryzjer Aaron Kośmiński - twierdzi grupa naukowców z uniwersytetu Liverpool John Moores.
Reklama

Kuba Rozpruwacz (ang. Jack the Ripper) to pseudonim nadany seryjnemu mordercy, który zabił co najmniej pięć kobiet w londyńskiej dzielnicy Whitechapel w 1888 roku. Kośmiński był jedną z kilku osób objętych policyjnym śledztwem prowadzonym w związku ze zbrodniami, ale z braku dowodów nie postawiono wówczas zarzutów żadnemu z podejrzanych.

Pochodząca z 1888 r. ilustracja, która przedstawia znalezienie przez policję zwłok Catherine Eddowes. (Fot. Getty Images)

W związku z tym powstało wiele teorii na temat tego, kim tak naprawdę był i skąd pochodził Kuba Rozpruwacz. Jedna z nich sugerowała nawet, że był kobietą.

Tymczasem grupa naukowców z Liverpool John Moores uważa, że w końcu zdemaskowała mordercę dzięki DNA. Dr Jari Louhelainen oraz dr David Miller zaprezentowali wyniki swoich badań w artykule opublikowanym w "Journal of Forensic Sciences" - informuje Standard.co.uk.

Naukowcy przeanalizowali DNA, które zostało pobrane z poplamionego szala, znalezionego przy ciele jednej z ofiar. Element garderoby miał ślady krwi i nasienia, które miały należeć do zabójcy. "Wszystkie zebrane dane potwierdzają hipotezę, że szal zawiera materiał biologiczny Catherine Eddowes i że sekwencje mtDNA uzyskane z plam nasienia pasują do sekwencji Aarona Kośmińskiego" - informują badacze.

Szal został kupiony w 2007 r. na aukcji przez brytyjskiego biznesmena Russella Edwardsa, który następnie przekazał go naukowcom.

Już w 2014 roku Louhelainen opublikował swoje badania DNA, z których wynikało, że sprawcą serii brutalnych zabójstw londyńskich prostytutek był fryzjer Aaron Kośmiński. Z wynikami nie zgodziło się jednak środowisko naukowe, które poważyło metodologię badań.

Aaron Kośmiński pochodził z Kłodawy w Wielkopolsce. W Londynie mieszkał ze swoimi dwoma braćmi i siostrą na Greenfield Street, 200 metrów od miejsca, gdzie znaleziono jego trzecią ofiarę - Elizabeth Stride.

Większość życia spędził w szpitalu psychiatrycznym z powodu omamów słuchowych i halucynacji.

 

  Komentarze


  • Alicja
   19 marca, 13:36

   Dlaczego Polakiem, mogl rowniez byc Bialorusinem, Litwinem, Lotyszem i innym ze wschodniej Europy. Poza tym imie Aaron wskazuje, ze byl Zydem.

  • Zabulka
   19 marca, 13:43

   Hihihi oczywiscie nawet kuba rozpruwacz z pl.Kuba Kowalsky pseudonim rozpruwacz

  • Kazik
   19 marca, 14:17

   Nie lubię Londynka.net jak wszyscy ,ale dziś mu gratuluję . Tak prawda był Polakiem.

  • Dariusz Salamon
   19 marca, 14:56

   Super uzasadnienie dobre ale do rozwiazania.Rok 1888 ? 1.CZY W TYM ROKU KTOS POBRAL KREW TEMU POLAKOWI NIBY? I wyniki badan czy krew ponad 100 lat ktos przetrzymywal do teraz? Nie pobierano krwi tylko odciski palcow.A krew na szalu ? Pomyslcie czyja ta krew krew jak nie ma z czym jej porownywac .No byla krew ale w 1888 roku .A ze to wlasnie ta osoba polak to niby jak?

  • Tomasz bubak
   19 marca, 15:01

   ...brytyjskie wysokie standardy,maja sie swietnie,jak pokazuje p.przyklad od stulecii!,jesli dobrze rozumiem to nie w pelni sprawny psychicznie wykiwal caly scotland yard?...

  • Ryni
   19 marca, 15:12

   Legenda głosi, ze ktoś kiedyś widział brytyjskich uczonych.

  • Wow
   19 marca, 15:26

   Polak potrafi!

  • Anonim
   19 marca, 18:09

   Nie polskim fryzjerem tylko żydowskim, który wyemigrował z Polski !!!

  • Czytelnik anonimowy
   19 marca, 18:58

   Do Timasza bubaka: :))))
   Ah tak, a Aaron to zapewne polskie imię ;)

  • Hd
   19 marca, 19:10

   Brexit też Polacy wymyślili

  • Raze
   19 marca, 21:10

   Jest niemalże niemożliwe by w Polsce Polak miał na imię Aaron. To tak jakby w polskiej rodzinie nadano dziecku imię Wolfgang lub Iljicz. Jeśli tak miał na imię to na 99% nie był to Polak, choć mieszkał w Polsce.

  • David
   19 marca, 21:29

   Polacy nie gęsi i swojego Kubusia mają...🤣🤣🤣

  • Aaron
   19 marca, 22:58

   A Wy nie wiecie,ze Aaron to moze byc tez chrzescijanskie imie? Wszak Stary Testament ! Poczytajcie sobie kim byl Aaron. A w ogole ,to Chrzescijanstwo jest religia zydowska. Stary Testament to jest wlasnie zydowska Tora, a poza tym , Jezus tez byl Zydem!

  • Bolek lolek
   20 marca, 13:24

   Jezus był kobietą... a Aron to jak najbardziej z polskich imion... co tu gdybać.... polacy wszedzie narobią badziewia :)

  • Bobik
   21 marca, 12:56

   Aaron to żydowskie imię a nie polskie.

  • Jan Pol
   22 marca, 11:40

   to byl zyd polskiego urodzenia

  • Grzegorz rozwadowski
   22 marca, 15:35

   w uk wszystkiemu zawsze sa winni polacy

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2019
  GBP 4.782 złEUR 4.260 złUSD 3.799 złCHF 3.801 zł

  Sport


  Reklama