Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjscy naukowcy opracowali szkło, które zabija E.coli

Brytyjscy naukowcy opracowali szkło, które zabija E.coli
Opracowane przez naukowców z Aston University w Birmingham szkło zabija bakterie E.coli. (Fot. Getty Images)
Naukowcy z Aston University w Birmingham opracowali szkło z domieszką kobaltu, które zabija bakterie E.coli. Wynalazek może sprawić, że brytyjskie szpitale będą bardziej bezpieczne dla pacjentów.
Reklama

Zespół naukowców z angielskiej uczelni pod kierownictwem doktora Richarda Martina opracował metodę przypominającą średniowieczne techniki wytwarzania kolorowego szkła, tym razem jednak szkło w ciągu kilku godzin jest w stanie zniszczyć groźne bakterie.

"Naukowcy z Uniwersytetu w Aston twierdzą, że takie bioaktywne szkło można umieścić w ciele pacjenta podczas operacji. Po rozpuszczeniu szkło uwolni właściwości, które zapobiegają rozmnażaniu zarazków bez konieczności stosowania antybiotyków” – przekazuje BBC. 

Aton University w Birmingham. (Fot. Facebook/Aston University)

Grupa ekspertów z Aston University zastosowała fosforanowe szkło bioaktywne, zawierające niewielkie ilości kobaltu. Materiał został stopiony w temperaturze 1 000 stopni Celsjusza, a następnie gwałtownie schłodzony.

Naukowcy powstałą w ten sposób szklistą masę sproszkowali. Jej próbki dodano następnie do laboratoryjnych hodowli mikroorganizmów, gdzie uwalniały jony kobaltu.

Przy pomocy nowego szkła naukowcom udało się całkowicie zwalczyć śmiertelnie groźne zakażenia bakteryjne E.coli, a także zakażenie grzybiczne Candida albicans oraz Staphylococcus aureus - w tym ostatnim przypadku po zastosowaniu szkła zginęło 99% bakterii w ciągu doby.

Dr Richard Martin - kierownik zespołu, który opracował nowatorską technikę - jest przekonany, że "bioaktywne szkło” na zawsze może zmienić pracę szpitali w walce z infekcjami.

BBC przypomina, iż każdego roku ponad cztery miliony ludzi w Europie zapada na infekcje związane z przebytym zabiegiem czy operacją, a około 37 tys. umiera na skutek tych infekcji.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.10.2019
  GBP 4.900 złEUR 4.297 złUSD 3.896 złCHF 3.910 zł

  Sport


  Reklama