Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy naukowcy: Wczesne objawy COVID-19 różnią się w zależności od wieku i płci

Brytyjscy naukowcy: Wczesne objawy COVID-19 różnią się w zależności od wieku i płci
Utrata węchu jako jeden z objawów Covid-19 jest charakterystyczna tylko u osób do 60. roku życia. (Fot. Getty Images)
Objawy wczesnej infekcji COVID-19 różnią się w zależności od grupy wiekowej oraz między kobietami i mężczyznami - wykazali naukowcy z King's College London. Różnice te są najbardziej zauważalne pomiędzy młodszymi grupami wiekowymi (16-59 lat) a tymi najstarszymi (60-80 lat). Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym wydaniu 'Lancet Digital Health'.
Reklama
Reklama

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane z aplikacji ZOE COVID Symptom Study, zebrane w okresie między 20 kwietnia a 15 października 2020 roku. Aplikacja ta służy do samoraportowania objawów COVID i ma wspomagać prowadzenie badań epidemiologicznych na terenie Wielkiej Brytanii.

Następnie wczesne oznaki zakażenia dzięki zaawansowanym modelom uczenia maszynowego zestawiono w zadanymi cechami chorej osoby: wiekiem, płcią i stanem zdrowia. Okazało się, że objawy wczesnej infekcji COVID-19 są bardzo różne w zależności od ww. cech.

Badacze skupili się na 18 objawach, które mają największe znaczenie dla wczesnego wykrycia infekcji. Są to m.in.: utrata węchu, ból w klatce piersiowej, uporczywy kaszel, ból brzucha, pęcherze na stopach, ból oczu i nietypowy ból mięśni.

Ze zdziwieniem stwierdzili, że utrata węchu bardzo traci na znaczeniu u osób w wieku powyżej 60 lat i nie jest zupełnie istotna u osób powyżej 80. roku życia. W starszych grupach wiekowych dominowały zupełnie inne wczesne objawy, takie jak biegunka.

Gorączka, kolejny sztandarowy objaw COVID-19, nie okazał się wczesnym objawem choroby w żadnej grupie wiekowej.

Jeśli chodzi o mężczyzn, to najczęściej w pierwszym etapie zakażenia zgłaszali oni duszność, zmęczenie i dreszcze, podczas gdy kobiety częściej raportowały utratę węchu, ból w klatce piersiowej i uporczywy kaszel.

Naukowcy podkreślają, że choć ich modele zaprojektowano dla pierwotnego wariantu koronawirusa (Alfa), to jednak objawy wariantu Delta (i innych nowych) również będą się różnić w zależności od grup populacyjnych.

"To niezwykle ważne, aby ludzie wiedzieli, że najwcześniejsze objawy mają bardzo szeroki zakres i mogą wyglądać inaczej u każdego członka rodziny i w każdym gospodarstwie domowym" - tłumaczy główna autorka publikacji dr Claire Steves. "Naszym zdaniem należy zaktualizować wytyczne dotyczące testowania, bo tylko to umożliwi wcześniejsze wykrywanie nowych przypadków. Nie można ograniczać się to zlecania testów tylko osobom z podstawowymi objawami choroby. To szczególnie ważne w obliczu nowych, wysoce zaraźliwych wariantów" - dodaje.

Kolejna współautorka badania, dr Liane dos Santos Canas, zauważa: "Obecnie w Wielkiej Brytanii korzysta się z zaledwie kilku objawów, aby zlecić samoizolację i dalsze testy. Poszerzając liczbę objawów i wykorzystując sztuczną inteligencję różnicujące je na poszczególne grupy, moglibyśmy szybciej i lepiej wykrywać pozytywne przypadki COVID-19. Mamy nadzieję, że taka metodologia zostanie wkrótce wdrożona. Jak najwięcej osób powinno poddawać się testom, bo tylko to minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania wirusa".

"Udało nam się zidentyfikować, że profil objawów związanych z COVID-19 różni się w zależności od grupy populacyjnej. Sugeruje to, że także kryteria zachęcające ludzi do poddania się testom powinny być spersonalizowane w oparciu o takie informacje o pacjencie, jak np. wiek. Alternatywnie można rozważyć dopuszczenie większego zestawu objawów, czyli uwzględnienie w kryteriach diagnostycznych wszystkich objawów z różnych grup" - podsumowuje starszy autor badania dr Marc Modat.

Czytaj więcej:

Naukowcy: Covid-19 może prowadzić do demencji

Badacze: Nowe nanociała blokują SARS-CoV2

Badania: Zaszczepeni mogą zarazić się Covid-19, ale ryzyko jest małe

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 16.04.2024
    GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama