Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy naukowcy: Na wariant Delta mogą być potrzebne nowe szczepionki

Brytyjscy naukowcy: Na wariant Delta mogą być potrzebne nowe szczepionki
Badacze wskazują, że "obecne szczepionki nadal zapewniają stosunkowo wysoki stopień ochrony" przeciw Delcie. (Fot. Getty Images)
Naukowcy prowadzący w Wielkiej Brytanii duże badanie nad szczepionkami na Covid-19 twierdzą, że mogą być potrzebne preparaty ukierunkowane na wysoce zakaźny wariant Delta. Badanie wykazało o 50-60 proc. mniejsze ryzyko zakażenia Deltą u osób w pełni zaszczepionych.
Reklama
Reklama

Trzecia fala zakażeń została wywołana przez wariant Delta - zarówno wśród osób nieszczepionych, zwłaszcza tych w wieku od 12 do 24 lat, jak i u części osób, które otrzymały szczepionki na Covid-19 - wynika z badania przeprowadzonego na próbkach 98 tys. mieszkańców Anglii.

Naukowcy ocenili, że skuteczność szczepionek w powstrzymywaniu infekcji w okresie badania spadła do 49 proc. z 64 proc. miesiąc wcześniej. Ochrona szczepionek przed rozwojem objawów Covid-19 spadła z 83 proc. do 59 proc.

"Uzasadnione może być więc rozwijanie szczepionek przeciwko wariantowi Delta w świetle dowodów, że białko spike (białko S, białko kolca) wariantu zmutowało do punktu, w którym przeciwciała podniesione przez obecnie stosowane zastrzyki są coraz mniej skuteczne" - przekazali naukowcy.

Bloomberg zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Izrael należą do najbardziej zaszczepionych krajów na świecie, a mimo to wszędzie tam odnotowano gwałtowny wzrost liczby zachorowań i hospitalizacji związanych z wariantem Delta. 

"Obecne szczepionki nadal zapewniają stosunkowo wysoki stopień ochrony" - ocenili naukowcy z kilku instytucji w Wielkiej Brytanii. W pełni uodpornione osoby były trzy razy mniej narażone na złapanie wirusa Delta niż nieuodpornieni; było również mniej prawdopodobne, że w pełni zaszczepieni będą cierpieć z powodu objawowej choroby czy przekazywać wirusa innym, jeśli się nim zarazili.

Naukowcy przeprowadzający badanie React-1 przyjrzeli się wynikom testów na obecność Covid-19 od 24 czerwca do 12 lipca. Okres ten odpowiada z grubsza wzrostowi liczby infekcji w Wielkiej Brytanii, kiedy wariant Delta zaczął w pełni wypierać szczep Alfa, który został po raz pierwszy wykryty na południu kraju.

Według dużego, opublikowanego dzisiaj badania na częstość występowania choroby, w pełni zaszczepione osoby mają o ok. 50-60 proc. zmniejszone ryzyko zakażenia wariantem Delta koronawirusa, w tym zakażenia bezobjawowego.

Naukowcy z Imperial College London poinformowali, że osoby, które zgłosiły otrzymanie dwóch dawek szczepionki, miały o połowę mniejsze prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku testu na obecność Covid-19. U osób mających objawy skuteczność wzrosła do ok. 59 proc.

Czytaj więcej:

Łączenie szczepionek AstraZeneca i Pfizer "daje aż 6-krotnie lepsze efekty"

Pfizer: Trzecia dawka szczepionki "silnie" zwiększa ochronę przed wariantem Delta

Kolejne kraje odradzają wyjazdy do Hiszpanii. Powodem Delta

W brytyjskich szpitalach rośnie liczba niezaszczepionych kobiet w ciąży

Badacze: Nowe nanociała blokują SARS-CoV2

Brytyjscy naukowcy: Wczesne objawy COVID-19 różnią się w zależności od wieku i płci

Badania: Koronawirus u osób zaszczepionych zatrzyma się tylko kilka dni

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama