Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy naukowcy: "Gwałtowne burze i powodzie staną się normą"

Brytyjscy naukowcy: "Gwałtowne burze i powodzie staną się normą"
Z powodu zmian klimatu burze będą się przemieszczały wolniej, co sprawi, że w jednym miejscu spadnie dużo więcej deszczu. (Fot. Getty Images)
Zmiany klimatyczne spowodują, że do końca wieku wielokrotnie wzrośnie częstość intensywnych, powoli przemieszczających się burz. Oznacza to częstsze ulewne deszcze padające nad jednym miejscem, a co za tym idzie - większe ryzyko powodzi. Taką ponurą prognozę przedstawili naukowcy z Newcastle University.
Reklama
Reklama

Zdaniem brytyjskich badaczy, do końca tego wieku aż 14-krotnie częściej będą na naszym kontynencie pojawiały się silne, poruszające się powoli lub niemal nieruchome burze. Towarzyszą im często intensywne opady, które mogą mieć niszczącą siłę, jaką można teraz obserwować w Niemczech czy Belgii.

Do takich wniosków naukowcy doszli po analizie precyzyjnego modelu klimatycznego stworzonego przez UK Met Office Hadley Centre.

Autorzy prognozy wyjaśniają, że z powodu zmian klimatu burze będą się przemieszczały wolniej, co sprawi, że w jednym miejscu spadnie dużo więcej deszczu. "Dzisiaj takie niemal stacjonarne, nieporuszające się burze z ogromnymi opadami są w Europie wyjątkowo rzadkie i zdarzają się niekiedy w rejonie Morza Śródziemnego" - wyjaśniają naukowcy. Te burze niosą ze sobą dużo większe ryzyko powodzi, niż wynikało z wcześniejszych szacunków.

"Dzięki wzrostowi mocy obliczeniowej superkomputerów dysponujemy teraz obejmującymi całą Europę symulacjami atmosfery o precyzji dorównującej krótkoterminowym modelom pogody. Mają one rozdzielczość ok. 2 km. Pozwala to na dużo lepszą symulację systemów burzowych, co z kolei umożliwia lepszą reprezentację sytuacji ekstremalnych" - tłumaczy dr Abdullah Kahraman, współautor publikacji, która ukazała się w piśmie "Geophysical Research Letters".

"To jedno z pierwszych badań sprawdzających zmiany w prędkości tych systemów burzowych - ważny aspekt zagrożenia powodziami" - dodaje ekspert, którego zespół bada już także inne ekstremalne zjawiska pogodowe.

Naukowcy z Newcastle University twierdzą jednocześnie, że podejmowane dotąd działania na rzecz ochrony klimatu nie były i nie są wystarczające.

"Rządy na świecie zbyt wolno ograniczały emisję gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie nadal szybko postępuje. Badanie to wskazuje, że zmiany dotyczące ekstremalnych burz będą znaczące i sprawią, że niszczące powodzie będą w Europie pojawiać się częściej. To, obok obecnych powodzi powinno stanowić pobudkę skłaniającą nas do ulepszenia systemów ostrzegawczych i ochronnych, a także do wprowadzenia do naszej infrastruktury silniejszych, odpowiednich dla ekstremalnej pogody zabezpieczeń przed skutkami zmian klimatu" - podkreśla Hayley Fowler z Newcastle University. 

Czytaj więcej:

Wielka Brytania pod wodą. Ponad 200 alertów powodziowych

Indie: Dziewięć ofiar śmiertelnych i ponad 140 zaginionych po pęknięciu himalajskiego lodowca

W Niemczech więcej zgonów. Winne upały, nie koronawirus

Burze w Niemczech: Co najmniej 11 osób zginęło, a 70 jest zaginionych

Niemcy: Rośnie bilans ofiar powodzi, zginęło łącznie 156 osób

Merkel na terenach dotkniętych powodziami: "Nie ma słów na określenie tych spustoszeń"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama