Menu

Brytyjscy naukowcy: Covid-19 u niektórych wywołuje psychozy i urojenia

Brytyjscy naukowcy: Covid-19 u niektórych wywołuje psychozy i urojenia
Badanie dowiodło, że niektóre osoby doznają nieodwracalnego uszkodzenia układu nerwowego. (Fot. Getty Images)
Hiszpański dziennik 'El Pais” opublikował wnioski z badania brytyjskich naukowców, które dowodzą, że u niektórych pacjentów chorych na Covid-19 występują psychozy i urojenia, a infekcja koronawirusem może prowadzić do zmian w układzie nerwowym.
Reklama

Gazeta cytując koordynatora studium Michaela Zandiego, pracownika naukowego University College of London (UCL), podkreślającego, że zakażenie SARS-CoV-2 może prowadzić do szeregu zmian neurologicznych, m.in. urojeń, czyli zaburzeń treści racjonalnego myślenia.

Innymi, według autorów badania, konsekwencjami infekcji koronawirusem mogą być psychozy, a także procesy zapalne ośrodkowego układu nerwowego oraz pojawienie się nadciśnienia śródczaszkowego.

Zandi wyjaśnił, że w trakcie badania u kilku pacjentów zdiagnozowano też pojawienie się po zakażeniu koronawirusem zespołu Guillaina-Barrego (GBS), przejawiającego się atakowaniem przez układ odpornościowy organizmu komórek nerwowych.

Na liście możliwych konsekwencji Covid-19 autorzy studium, opublikowanego również w naukowym piśmie "Brain", wymienili udary mózgu, a także zaburzenia neurologiczne obwodowego układu nerwowego.

Brytyjscy naukowcy zauważyli, że zaburzenia neurologiczne u niektórych pacjentów z Covid-19 pojawiają się w następstwie uruchomienia przez organizm "w sposób przesadny" mechanizmów obronnych po zakażeniu SARS-CoV-2.

Autorzy badania, przeprowadzonego na 43 pacjentach z Covid-19, zaznaczyli, że pojawienie się zmian neurologicznych u zakażonych koronawirusem, może prowadzić do zgonu. Dodali jednak, że w żadnym przypadku nie zaobserwowano obecności komórek koronawirusa w mózgu pacjentów.

Czytaj więcej:

Koronawirus nie oszczędza rządzących na całym świecie

Szwecja szykuje się na drugą falę koronawirusa

Księżna Camilla nie może się doczekać, by przytulić wnuki

Irlandia: Aplikacja Covid Tracker pobrana prawie milion razy w 24 godziny

  Komentarze
  • ...
   8 lipca, 16:28

   Psychozę to wywołuje ta pseudo pandemia u normalnych ludzi. A u mnie dodatkowo odruch wymiotny przy każdej następnej informacji o tym korona gownie!!!!

  • Ktos
   8 lipca, 16:35

   Nie do wiary. Archiwum X. Niedlugo jak sie reke zlamie to tez bedzie przez kowida. I tez wkrotce nie bedzie innych chorob, tylko korona. Robia z ludzi debili. Psychoze to wywoluje lockdown i noszenie maski!!! Czas sie obudzic!!!

  • Ha ha ha
   8 lipca, 19:15

   Psychoze i urojenia to anglicy zawsze mieli i maja, jeszcze zanim ten virus sie pojawil.

  • Naukowcy
   8 lipca, 19:55

   Jacy naukowcy? Imię, nazwisko.

  • A.
   8 lipca, 22:32

   Kochani ten Virus to niestety prawda.
   Moja zona go przechodzila 28 dni., ma chore serce wiec patrzylismy co sie dzieje dzien i noc.
   On ,, dotyka " kazdej czesc ciala jesli ktoras czesc jest oslabiona przez jakis problem , zaczynasz walczyc o zycie.3 msc po , zona nie jest wstanie nabrac glebokiego oddechu.40 lat.
   Uwazakcue na siebie

  • White Man
   8 lipca, 22:36

   To raczej nie covid tylko izolacja.
   Jesli kto siedzi w domu od paru tygodni, wali browary, tyje zamiast byc aktywnym i wypelnia czas czytaniem durnych wiadomosci z roznych niepotwierdzonych zrodel, nie jest dziwne iz konczy pozniej z zaburzeniami psychicznymi.

  • Przestraszony
   9 lipca, 11:41

   Wlasnie na COVID-19 zmarla mi mama! Wiec wszystkich ktorzy owazaja ze to spisek wysylam do psychiatry, oby was to nie spotkalo!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Reklama