Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy nauczyciele będą pilnować, by dzieci nie miały dostępu do gier dla dorosłych

Brytyjscy nauczyciele będą pilnować, by dzieci nie miały dostępu do gier dla dorosłych
W Wielkiej Brytanii obowiązuje prawo zakazujące sprzedaży dzieciom gier o zbyt wysokiej klasyfikacji wiekowej PEGI. (Fot. Thinkstock)
Dyrektorzy 16 brytyjskich szkół zamierzają zgłaszać na policję informacje o rodzinach, w których dzieci mają dostęp do gier dla osób pełnoletnich. Rodzice będą musieli się liczyć z zarzutami niedopełnienia obowiązków.
Reklama
Reklama

Brytyjska grupa Nantwich Education Partnership zrzeszająca 14 szkół podstawowych i dwa gimnazja, zajęła stanowisko w sprawie niekontrolowanego dostępu uczniów do nieodpowiednich treści w grach i sieciach społecznościowych, np. nadmiernej przemocy lub pornografii.

Nauczyciele szkół zrzeszonych w NEP będą zobowiązani do zgłaszania policji i opiece społecznej swoich podejrzeń, że jakieś dziecko ma do czynienia z treściami przeznaczonymi wyłącznie dla osób dorosłych, np. z grami o klasyfikacji wiekowej 18+. Opiekunom takich dzieci będzie stawiany zarzut zaniedbania obowiązków rodzicielskich.

Stanowisko NEP jest łączone z niedawną wypowiedzią brytyjskiego premiera. David Cameron zapowiedział, że osoby pełniące funkcje zaufania publicznego, które nie zgłoszą do odpowiednich służb podejrzeń co do zaniedbywania, wykorzystywania lub przemocy wobec dzieci, mogą ponosić za to karę pozbawienia wolności do 5 lat.

Dyrektor Mary Hennessy Jones z NEP twierdzi, że decyzja ma na celu "pomoc rodzicom w utrzymaniu bezpieczeństwa dzieci w epoce cyfrowej". Stanowisko grupy wywołało jednak kontrowersje wśród rodziców. Na łamach "The Guardian" skrytykowały je Margaret Morrissey z grupy Parents Outloud i Elaine Halligan z londyńskiej Parent Practice, które wskazały na naciski, jakim poddawani są nauczyciele, a także ryzyko antagonizowania rodziców.

W Wielkiej Brytanii obowiązuje prawo zakazujące sprzedaży dzieciom gier o zbyt wysokiej klasyfikacji wiekowej PEGI.

Od 2013 r. rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz stara się o wprowadzenie podobnych regulacji w Polsce. Polscy rodzice zajmują pierwsze miejsce w Europie, jeśli chodzi o stosowanie systemów kontroli rodzicielskiej. 

W Wielkiej Brytanii, Polsce i ponad 30 innych krajach europejskich obowiązuje system klasyfikacji gier PEGI, opracowany w celu ochrony małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich dla wieku oraz udzielenia rodzicom pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama