Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy eksperci: Można zmniejszyć ryzyko związane z używaniem sprzętu Huawei

Brytyjscy eksperci: Można zmniejszyć ryzyko związane z używaniem sprzętu Huawei
USA i część ich sojuszników podejrzewają Huawei, największego wytwórcę sprzętu telekomunikacyjnego na świecie, o niejawne związki z rządem w Pekinie. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania uważa, że można zmniejszyć ryzyko związane z wykorzystaniem sprzętu Huawei w sieci internetowej 5G - podał dziennik 'Financial Times', powołując się na dwa źródła znające stanowisko brytyjskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC).
Reklama
Reklama

Jak zauważył "FT", powołując się na swoje źródła, wnioski sformułowane przez Wielką Brytanię miałyby "ogromne znaczenie" dla europejskich przywódców.

"Skoro Wielka Brytania jest pewna zmniejszenia ryzyka związanego z zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego (...) i pozwala operatorom telekomunikacyjnym wykorzystywać chiński sprzęt dopóki podejmują oni zalecane przez władze środki ostrożności" inne państwa mogłyby wykorzystywać to jako argument dla swoich stanowisk - miało powiedzieć gazecie jedno ze źródeł bliskie NCSC.

Jak podała agencja Reutera, NCSC nie skomentowało bezpośrednio doniesień dziennika. Agencja rządowa powtórzyła natomiast wcześniejsze obawy dotyczące możliwości technicznych i bezpieczeństwa Huawei, na które zwracała uwagę w lipcu 2018 r.

Marka Huawei oskarżana jest o związki z chińskim rządem. (Fot. Getty Images)

USA i część ich sojuszników podejrzewają Huawei, największego wytwórcę sprzętu telekomunikacyjnego na świecie, o niejawne związki z rządem w Pekinie. Według nich, firma może korzystać z budowanej przez siebie infrastruktury 5G do celów szpiegowskich. USA, Australia i Nowa Zelandia wykluczyły już Huawei z budowy sieci nowej generacji, a według mediów podobny krok rozważają także m.in. Niemcy i Norwegia. Niedawno chińska firma została też wykluczona z przetargu na budowę portalu podatkowego w Czechach. Koncern i władze w Pekinie konsekwentnie zaprzeczają oskarżeniom. Jak zauważył Reuters, USA podobne działania zarzuca również innej chińskiej firmie telekomunikacyjnej ZTE.

W lutym szef zagranicznych służb wywiadowczych w Wielkiej Brytanii zaznaczył, że kraj nie powinien polegać na monopolistycznym dostawcy sprzętu dla sieci 5G. Zauważył jednocześnie, że nie ma prostych odpowiedzi, które budziłyby obawy wobec wykorzystania technologii od Huawei - przypomniała agencja.

W grudniu 2018 r. na wniosek USA dokonano w Kanadzie aresztowania Meng Wanzhou, dyrektorki finansowej Huawei i córki założyciela firmy podejrzanej o oszustwa związane z łamaniem sankcji USA wobec Iranu. Władze USA wystąpiły z formalnym wnioskiem o jej ekstradycję. Po zatrzymaniu menedżerki władze w Pekinie aresztowały dwóch obywateli Kanady, trzeciego skazano na śmierć.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama