Menu

Brytyjka poszukuje swojego dziadka - polskiego żołnierza

Brytyjka poszukuje swojego dziadka - polskiego żołnierza
Na zdjęciu Elly i Jean, których wspólnym przodkiem jest poszukiwany przez nie polski zołnierz. (Screenshot/Alloa Advertiser)
52-letnia Elly Spilberg z Lincolnshire podjęła się desperackiej próby odnalezienia polskiego dziadka, który podczas II wojny światowej stacjonował w szkockim Clacks - donosi lokalny portal alloaadvertiser.com.
Reklama

Kobieta poszukująca swojego dawno zaginionego dziadka-weterana wojennego, zaapelowała do mieszkańców Wee County, aby pomogli jej go odnaleźć.

Przez dziesięciolecia Elly Spilberg wiedziała o swoim biologicznym dziadku tylko to, że był polskim żołnierzem stacjonującym w Szkocji podczas drugiej wojny światowej. Zawsze miała nadzieję, że jej babcia powie jej więcej o ojcu taty, ale nigdy tego nie zrobiła - a Elly nigdy nie naciskała. Kilka lat temu ciekawość zmusiła ją do podjęcia testu DNA, który potwierdził, że ma geny wschodnioeuropejskie.

Dwa lata później, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 2018 r., na jej liście DNA znalazła się kobieta o imieniu Jean. Po nawiązaniu kontaktu Elly odkryła, że ​​jej dziadek spłodził kolejne dziecko podczas pobytu w Szkocji. Elly dowiedziała się, że polski żołnierz spotkał mamę Jean (także Jean), gdy stacjonował w Sauchie latem 1944 roku. Trafili na siebie podczas wieczoru tanecznego w parafii kościoła w Alloa. Jean urodziła się w kwietniu następnego roku.

Jej matka była w tym czasie żoną innego mężczyzny - Danny'ego Fergusona, który był przetrzymywany w obozie jenieckim przez kilka lat. Kiedy został zwolniony i wrócił do domu, odkrył, że jego żona jest w ciąży z dzieckiem polskiego żołnierza. Początkowo chcieli oddać Jean do adopcji, ostatecznie jednak zdecydowali się ją wychować.

Teraz Elly i Jean poszukują byłego żołnierza, który przypuszczalnie nazywa się Tadek Budziak.

"Historia jest owiana tajemnicą prawie od 75 lat. To zabarwiło moje życie w sposób, którego nawet nie potrafię opisać. Miało nawet wpływ na podjęcie decyzji o podróży do Polski i próby nauki języka" - opowiedziała Elly, mieszkająca obecnie w Lincolnshire.

Mimo dotychczasowych starań, nie udało się trafić na ślad jej dziadka.

Teraz zwróciła się o pomoc do mieszkańców Clackmannanshire: "Jest nikła szansa, że ​​dziadek wciąż żyje. Na pewno ktoś w Alloa pamięta polskich żołnierzy, o których mówiło się bardzo dobrze. Odnalezienie mojego dziadka stało się moją obsesją" - dodała Elly.

Osoby posiadające informacje mogące pomóc Elly, proszone są o tel. pod numerem 01259 230 637 lub wiadomość na adres: editorial@alloaadvertiser.co.uk

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama