Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjczyk bez nogi "za sprawny", żeby dostać zasiłek

Brytyjczyk bez nogi "za sprawny", żeby dostać zasiłek
Niedawno Ross otrzymał list z informacją, że jego wniosek o PIP został odrzucony. (Fot. Metro/screenshot)
Mężczyzna, który jako dziecko po chorobie stracił nogę, został poinformowany, że 'nie jest wystarczająco niepełnosprawny', aby otrzymać rentę inwalidzką i cofnięto mu wszystkie zasiłki.
Reklama

W kwietniu 2013 r. dotychczasowy Disability Living Allowance (DLA) dla osób niepełnosprawnych został zastąpiony przez Personal Independence Payment (PIP)

Dla 26-letniego Rossa Ruberry'ego z Belfastu oznaczało to jedno - po otrzymywaniu pełnej kwoty "starego zasiłku", teraz został z niczym.

Osoba starająca się o PIP - podczas specjalnych badań i testów - musi wykazać, że ma problemy z poruszaniem się lub nie jest w stanie sama się o siebie zatroszczyć. 

26-latek, który miał amputowaną dolną kończynę 14 lat temu, został poproszony przez komisję lekarską m.in. o... stanięcie na jednej nodze i uniesienie do góry rąk. 

Niedawno otrzymał list z informacją, że jego wniosek o PIP został odrzucony. "Jeśli posiadanie protezy nie oznacza, że ​​jesteś niepełnosprawny, to już nic nie rozumiem. Kim w takim razie jest w ich oczach osoba niepełnosprawna?" - zastanawia się oburzony mężczyzna w rozmowie z "Belfast Telegraph". 

Komisja PIP sprawdza też, jak aplikant radzi sobie z myciem, ubieraniem, gotowaniem, a także umiejętności czytania i komunikowania się.

"Najpierw były formularze do wypełnienia, a potem ocena twarzą w twarz. Niektóre rzeczy, o które mnie prosili - w tym stanie na jednej nodze - były absolutną zniewagą" - zaznacza Ruberry. 

U Rossa wykryto guza w kostce w czerwcu 2003 r. Niecały rok później jego prawa noga musiała zostać amputowana poniżej kolana. Od tego czasu nauczył się chodzić z protezą, zdał egzamin na prawo jazdy, a teraz korzysta ze specjalnie dostosowanego samochodu opłaconego dzięki jego zasiłkom.

Ross zaznacza, że auto zmieniło jego życie, ale teraz, gdy stracił świadczenia, pojazd musi oddać dealerowi lub zapłacić tysiące funtów, aby go odkupić i ubezpieczyć.

"Odkąd zdałem egzamin na prawo jazdy, cieszyłem się z lepszego, normalnego życia. Mogłem wyjść i spotkać się z przyjaciółmi, bez proszenia ich, żeby mnie gdzieś podwieźli" - zwierza się Brytyjczyk.

"Najważniejsza dla osoby niepełnosprawnej jest pomoc w staniu się bardziej niezależnym. Tymczasem spotkałem się z czymś zupełnie odwrotnym" - dodaje.

Ross nie zamierza odpuszczać i zapowiada, że będzie odwoływał się od negatywnej decyzji w sprawie zasiłku PIP.

 

  Komentarze


  • Abdul Beshuya
   16 sierpnia 2018, 16:41

   Gdyby był murzynem albo muzułmaninem nie byłoby takiego problemu....

  • R2
   16 sierpnia 2018, 17:10

   Do powyzej.
   LGBT i inne ucisnione mniejszosci tez

  • Foregzemp
   16 sierpnia 2018, 21:20

   No ale jak by nie było bez nogi da się pracować nie oszukujmy się

  • Ewelina
   16 sierpnia 2018, 21:29

   Madzik, ale z ciebie abderyta! Najpierw proponuję się dowiedzieć jak działa PIP i jakie są warunki dla niepełnosprawnych a później się wypowiadać. Zasiłek który dostaje niepełnosprawny na high care idzie na wynajęcie tego samochodu a po 3 latach musi go oddać do dealera samochód nigdy nie jest jego. Typowe zachowanie zawisnego polaczka cebulaczka. Ciekawe jaki był twój zapał do pracy jak by ci nogę obcieli niepełnosprawny nie znaczy ze nie może żyć tak jak inny. No cóż po wypowiedzi twojej widać że intelektem nie grzeszysz

  • THC
   17 sierpnia 2018, 00:45

   Mi obcieli też ale co innego wiec mi sie należy beneficior hue srue bue

  • Slawek
   17 sierpnia 2018, 13:45

   Chyba lekarze orzecznicy z ZUS zaczynają emigriwac

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.07.2019
  GBP 4.718 złEUR 4.264 złUSD 3.804 złCHF 3.843 zł

  Sport


  Reklama