Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjczycy zapowiadają nowy system rejestracji obywateli UE. Brexitowe negocjacje bez postępu

Brytyjczycy zapowiadają nowy system rejestracji obywateli UE. Brexitowe negocjacje bez postępu
Obywatele UE w Wielkiej Brytanii będą musieli się zarejestrować w nowym systemie. (Fot. Getty Images)
Brytyjski minister ds. Brexitu David Davis zapowiedział dziś w Brukseli, że Wielka Brytania stworzy całkowicie nowy, usprawniony system rejestracji dla obywateli UE pracujących w Wyspach. Dekleracja padła podczas konferencji podsumowującej piątą rundę Brexitowych negocjacji.
Reklama

Davis przekazał na konferencji w Brukseli, że - zgodnie z przypuszczeniami - ciągle nie udało się porozumieć co do zobowiązań finansowych Wielkiej Brytanii wobec UE. Jego zdaniem, o szczegółowych rozwiązaniach w tej kwestii będzie można rozmawiać później.

Davis wezwał też liderów UE, żeby poczynili kroki w kierunku uzgodnień dotyczących kwestii handlowych. 

Według wstępnych założeń, zakończone dziś rozmowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE miały sfinalizować pierwszy etap negocjacji i przygotować uzgodnione stanowiska do akceptacji przywódcom państw członkowskich na szczycie w przyszłym tygodniu.

Pierwszy etap przewidywał zawarcie porozumienia w kwestii praw obywateli UE na Wyspach i brytyjskich w UE, granicy irlandzkiej oraz wzajemnych rozliczeń finansowych. Przyjęcie ustaleń w tych kwestiach przez kraje "27" oznaczałoby zgodę na przejście do kolejnej fazy, czyli rokowań na temat przyszłych stosunków gospodarczych i handlowych.

Mimo zapewnień o chęci zawarcia porozumienia, wystąpienia negocjatorów - reprezentującego UE Barniera oraz Wielką Brytanię Davisa - nie pozostawiły jednak wątpliwości co do postępu w rozmowach: stronom udało się uzgodnić jedynie niektóre kwestie związane z prawami obywateli i uregulowaniem granicy irlandzkiej, natomiast negocjacje co do rozliczeń finansowych pozostają w impasie. "To bardzo niepokojąca wiadomość dla tysięcy przedsięwzięć w całej Europie i dla tych, którzy uczestniczą w ich finansowaniu" - przekazał Barnier.

Komentując informacje o nowym systemie rejestracji obywateli UE, Barnier podkreślał, że to tylko część problemów wymagających rozwiązania. Zwrócił uwagę, że wciąż jeszcze nierozstrzygnięte zostają kwestie przenoszenia uprawnień socjalnych i zależności wobec sądów europejskich.

"Musimy zapewnić, że np. obywatel Unii, który pracował w Wielkiej Brytanii przez 20 lat, będzie mógł wrócić do swojego kraju ze swoją brytyjską emeryturą i to samo dotyczyć będzie obywatela brytyjskiego pracującego na terenie Unii" - argumentował.

Już ponad miesiąc temu brytyjski rząd informował o wprowadzeniu tzw. "statusu zasiedlenia", który ma zastąpić rezydenturę stałą.

 

  Komentarze


  • Ja
   12 października 2017, 17:23

   Moze to i dobry pomysl zobacza kto wiecej do skarbonki wklada sianka a kto nie daje nic prawda Czytelnik

  • Wolny
   12 października 2017, 17:25

   No to beda musieli wydac prawie 1 milion "statusow osiedlenia" !. Kogos szlak trafi !.

  • Tleń
   12 października 2017, 17:37

   Zobacz film na YouTube pt.PROROCTWO. 1.42.49 s

  • Czytelnik anonimowy
   12 października 2017, 17:56

   Nikt was na siłę nie trzyma panowie i nikt nic nie musi . Skończcie z tymi roszczeniami . BREXIT to wielka szansa na lepsze jutro UE to wie i robi wszystko by powstrzymać innych .... niezależność, niepodległość bezcenne ale co wy możecie o tym wiedzieć

  • Ja
   12 października 2017, 18:38

   Czytelnik.to.twraz anonimowy

  • Luzak
   12 października 2017, 19:02

   Brexit to.sciema oni sie nigdy nie.dogadaja.mówię.wam olejcie czytelnkia i jego ekipe co.wam tylko ciśnienie.podnosza ide strzelić sobie piwko pod sklep z kumplami bo.co.bo.mi.wolno.a was.niech.to boli gnidy takie jak.czytelnik 🍻

  • Czytelnik anonimowy
   12 października 2017, 19:20

   i dobże robia

  • Uuu
   12 października 2017, 20:13

   Może my powinniśmy jakaś petycję zrobic do Londynka,by usunęli THC I Czytelnika ,bo tego ich badziewia czytać się nie da.Czlowiek wchodzi by przeczytać wiadomości i najwyżej komentarze lub podzielić się zdaniem z innymi,a tu takie coś.Zaloze się, że to ta sama osoba i pewno ma problemy ze sobą,tzw.troll internetowy,ale niech moderacja się zlituje i coś zrobi,bo przez taka osobę stracicie ludzi.Na innych forach,takich ludzi blokują i nawet nie ma mowy o takich komentarzach.
   Więc prośba do Londynka....chyba najwyższa pora zrobic porządek?

  • Poza
   12 października 2017, 20:20

   bez Boga,i tradycji,jestes nikim,i o to diabłu chodzi,a reszta,jest nieistotnym biciem piany,co potwierdzają wyżej umieszczone wpisy,ludzi goniących swoj ogon....................

  • Aa g
   12 października 2017, 20:29

   TLEŃ ten film bardzo madry ale nie dla pól glowkow ktorzy gonia za czyms co mam nadzieje juz niedlugo nie bedzie mialo znaczenia. Tak o was mowa trole londynkowe zycze wytrwałości w trudnych chwilach...skonczy sie wam zerowanie na ludzkiej krzywdzie i nie pomoga domy kupione za gotowke i widoki z wieżowców w londynie. Powodzenia !

  • Xxx
   12 października 2017, 21:40

   Rowniez popieram blokowanie komentarzy od czytelnika i thc. Skonczy sie tak, ze przestane kompletnie odwiedzac ta strone.

  • Ziomek
   13 października 2017, 15:01

   Brexit - prosty sposob na zarobienie sporej kasy na wydawaniu "redentury, statusu, obywatelstwa" kilka milionow ludzi z eu zaplaci spora kase za "papiery" w uk. a polski rzad dlaczego nie wydaje polskich "rezydentur" dla ukraincow i wielu innych chetnych pracowac w polsce? kilka stowek za pozwolenie na legalna prace dla tych ktorzy i tak juz sa w polsce :)

  • Drakus
   14 października 2017, 07:49

   Ziomek ma bardzo dobry pomysł, żeby tylko nasi politycy chcieli go wykorzystać. Najpierw pozwolenie na prace potem rezydentura tymczasowa, stała, na koniec paszport i na wszystkim kasa. Oni pracują w Polsce więc nie wyjadą. Papiery na wszystko żeby było legalnie. To doskonały sposób na zarobienie kasy. Sami przeszliśmy przez to i wiemy że za to trzeba zapłacić.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.293 złUSD 3.668 złCHF 3.800 zł

  Sport


  Reklama