Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjczycy "uciekają" przed Brexitem do Portugalii

Brytyjczycy "uciekają" przed Brexitem do Portugalii
Malownicze Algarve przyciąga wielu Brytyjczyków. (Fot. Getty Images)
W Portugalii przybywa Brytyjczyków, którzy w związku z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, postanowili pozostać na terytorium unijnym. Coraz częściej kierują się oni na portugalską prowincję, systematycznie wyludniającą się.
Reklama

Miguel Monteiro, posiadacz nieruchomości w Algarve przyznaje, że Brytyjczycy od kilkunastu miesięcy przestali być w Portugalii jedynie masowymi turystami.

“Dotychczas zalewali oni portugalskie kurorty, szczególnie w popularnym Algarve, na południu kraju. W efekcie Brexitu jest ich jednak coraz więcej w portugalskim interiorze, coraz bardziej pustoszejącym. Tendencja pojawiania się takich przybyszów powinna nasilić się w najbliższym czasie” - przekazał Monteiro.

Wskazał, że w związku z pozostawaniem Brytyjczyków w Portugalii, czyli na terytorium UE, opuszczenie Wysp może być korzystne również dla prowincjonalnych społeczności. “W wielu z nich zdesperowani portugalscy urzędnicy rozwijają programy służące przyciągnięciu nowych mieszkańców, szczególnie młodych małżeństw” - dodał Monteiro.

Jednym z największych beneficjentów Brexitu jest Penamacor, uznawana dotychczas za najbardziej podstarzałą gminę Portugalii. W miejscowości tej, usytuowanej na wschodzie kraju, obcokrajowcy, głównie Brytyjczycy, stanowią już 10 proc. populacji.

51-letnia Brytyjka Sophia Mars zdecydowała się na przeprowadzkę do Portugalii, wybierając właśnie gminą Penamacor. Bez opuszczania swojej posesji zarabia na życie dając lekcje angielskiego przez internet. “Zaletą życia w Portugalii jest m.in. to, że można tu kupić stosunkowo tanią ziemię. Zakupiona przeze mnie posiadłość liczy 2,2 hektary. Nie zamierzam się już nigdy z niej ruszać” - zapewnia Mars.

 

  Komentarze


  • Dziadek Jozek
   8 listopada 2018, 15:19

   Wywalic wszystkich Angoli z powrotem do UK. Skoro nie chca byc w UE to niech wracaja na swoja wyspe i tam siedza. Oczysci sie Francja, Hiszpania i Portugalia z tych nierobow. Nie chca obcych u siebie, to UE ich tez nie powinna chciec.

  • Lulu
   9 listopada 2018, 04:16

   Pewnie wiekszosc Brytyjczykow w Portugalii to emeryci,ciekawe kto bedzie opiekowal sie tymi emerytami,jesli sila robocza wyemigrowuje do UK i innych krajow.Ah-zapomnialem,sciagna wiecej ukraincow...a potem kogos jeszcze...niema problemu :)

  • Do Dziadek Jozek
   9 listopada 2018, 04:23

   Ty masz niezle wyprany mozg,podobnie jak 70-90% calej planety,ale nie obwiniam cie-tylko wytykam oczewiste.Wsumie masz tak wyprany mozg,ze nawet jak ktos ci zacznie tlumaczyc co i jak to i tak w to nie uwierzysz.Wsumie niewiem czy dobrze,czy zle.Ja to wszystko tylko obserwuje.Granicy sa w ludzkich glowach,bo tak naprawde wszedzie sa ludzie,czy to brytyjczycy,czy niemcy,polacy czy brazylijczycy.Podzialy sa dobre,szkoda ze narazie nieumiem na tym zarobic.

  • Ja
   9 listopada 2018, 08:32

   Dziadek Józek mówisz jak szumowina z pod sklepu monopolowego.nie pozdrawiam

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.04.2019
  GBP 4.948 złEUR 4.280 złUSD 3.805 złCHF 3.756 zł

  Sport


  Reklama