Menu

Brytyjczycy ubożeją. Milion rodzin może zostać bez dachu nad głową

Brytyjczycy ubożeją. Milion rodzin może zostać bez dachu nad głową
Wielu mieszkańców UK nie stać na wynajęcie mieszkania. (Fot. Getty Images).
Drastycznie rośnie liczba rodzin, które nie mają wystarczająco dużo pieniądzy, aby opłacić wynajem prywatnych mieszkań. Milion z nich już w ciągu nadchodzących trzech lat może całkowicie zostać bez własnego lokum - ostrzega organizacja charytatywna 'Shelter'.
Reklama

Na kryzys dotyczący wynajmu nieruchomości wpływa stale rosnący czynsz i zamrożone pensje oraz zasiłki – podają eksperci w specjalnym raporcie. Do 2020 roku aż milion rodzin nad Tamizą może nie być w odpowiedniej kondycji finansowej, aby pozwolić sobie na wynajęcie mieszkania.

Pracownicy fundacji „Shelter” wyliczyli, że taki los może spotkać też 375 tys. rodzin, w których przynajmniej jedna osoba pracuje – informuje dziennik „The Independent”. Z bezdomnością borykać się może też 211 tys. rodzin, w których nikt nie pracuje z powodu niepełnosprawności.

„Ludzie prywatnie wynajmujący mieszkania są na granicy swoich sił i braku możliwości” - twierdzi prezes organizacji Graeme Brown.

Podczas gdy konserwatyści bronią swojego pomysłu zamrożenia zasiłków, Sąd Najwyższy uznał, że takie działanie pozbawiające rodzin między innymi dodatków mieszkaniowych jest niezgodne z prawem i powoduje, że ludzie żyją w prawdziwej nędzy.

Zdezorientowani są też wszyscy, którzy chcą kupić własne cztery kąty. Z jednej strony eksperci informują niemal o załamaniu cen, z drugiej - o ich wzroście. Nationwide podał właśnie, że ceny domów w Zjednoczonym Królestwie spadają trzeci miesiąc z rzędu, a takiej tendencji spadkowej w cenach nieruchomości nie było od 2009 roku.

Za domy i mieszkania nad Tamizą w maju trzeba było zapłacić o 0,2% mniej. Według największego brytyjskiego banku hipotecznego Nationwide Building Society, roczna stopa wzrostu cen nieruchomości wynosi obecnie w Wielkiej Brytanii 2,1%. To najwolniejsze tempo wzrostu od czterech lat – podaje BBC.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama