Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjczycy przygotowują plan "na wypadek wojny z Koreą Północną"

Brytyjczycy przygotowują plan "na wypadek wojny z Koreą Północną"
Brytyjczycy są piątą potęgą militarną na świecie. (Fot. Getty Images)
Rosnące napięcia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną nie pozostały bez wpływu na politykę militarną Wielkiej Brytanii - donoszą źródła, na które powołuje się m.in. dziennik 'The Telegraph'.
Reklama

Zdaniem komentatorów, Brytyjczycy intensywnie pracują nad planem działań wojennych na wypadek konfliktu na Półwyspie Koreańskim. 

Jedno ze źródeł donosi, że brytyjskie wojsko planuje wykorzystać w czasie ewentualnego konfliktu okręt HMS Queen Elizabeth, który jest obecnie jednym z najpotężniejszych lotniskowców na świecie.

"Mamy co wysłać na miejsce konfliktu - niszczyciele typu 45, fregaty typu 23. Gdyby sytuacja stała się niestabilna, z pewnością użylibyśmy najnowszego lotniskowca" - skomentowało anonimowe źródło, zauważając, że HMS Queen Elizabeth wciąż ma przed sobą testy bojowe, które zakończą się dopiero w 2020 roku. 

Specjaliści zwracają uwagę, że taktyka Brytyjczyków jest bardzo zbliżona do tej, którą zastosowano 35 lat temu wobec obrony Falklandów przed Argentyńczykami. Tam również wysłano najnowocześniejszy wówczas lotniskowiec (HMS Illustrious), który nie miał ukończonych jeszcze wszystkich testów bojowych.

"W przypadku Falklandów musieliśmy pospiesznie reagować, aby chronić brytyjskie terytorium. W przypadku Korei Północnej będziemy częścią globalnej koalicji. Zastanowimy się, jakiego wsparcia najlepiej udzielić" - dodało brytyjskie źródło. 

Napięcia na Półwyspie Koreańskim rosną od czasu przeprowadzania przez Koreę Północną kolejnych testów nuklearnych. Sytuację dodatkowo zaogniają wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa - władze Korei Północnej uznały słowa Trumpa za "oficjalne wypowiedzenie wojny"

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama