Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy jednak bez wiz do UE po Brexicie

Brytyjczycy jednak bez wiz do UE po Brexicie
Rząd Wielkiej Brytanii z zadowoleniem przyjął wieści o bezwizowych pobytach krótkoterminowych po Brexicie. (Fot. Getty Images)
Unia Europejska zgodziła się dzisiaj na to, aby obywatele Wielkiej Brytanii mogli przyjeżdżać do państw UE bez konieczności starania się o wizę - nawet w przypadku Brexitu bez umowy.
Reklama
Reklama

Ambasadorzy UE uznali, że Brytyjczycy podróżujący do strefy Schengen powinni otrzymać zwolnienie z obowiązku wizowego na krótki pobyt, który definiowany jest jako 90 dni w ciągu dowolnych 180 dniach.

Decyzja zostanie teraz przekazana do Parlamentu Europejskiego, który już w zeszłym miesiącu poparł ruch bezwizowy, nawet w przypadku bezumownego Brexitu - informuje "Sky News".

Rząd Wielkiej Brytanii z zadowoleniem przyjął wieści o bezwizowych pobytach krótkoterminowych w UE dla mieszkańców Wielkiej Brytanii po Brexicie. Jednak pojawił się inny problem - chodzi o doniesienia, że w proponowanym prawodawstwie Gibraltar został nazwany "kolonią brytyjskiej korony" - informuje "Sky News".

W proponowanym prawodawstwie Gibraltar został nazwany "kolonią brytyjskiej korony". (Fot. Getty Images)

"Przepisy UE dotyczące ruchu bezwizowego do i ze strefy Schengen obejmują Gibraltar i oznaczają, że w każdym scenariuszu obywatele brytyjscy z Gibraltaru będą mogli podróżować do Hiszpanii i innych krajów w strefie Schengen" - oświadczył rzecznik brytyjskiego rządu. "Gibraltar nie jest kolonią. Jest częścią brytyjskiej rodziny i ma dojrzałe oraz nowoczesne relacje konstytucyjne z Wielką Brytanią" - dodał.

Zgodnie z unijnymi regułami, odstępstwo od wymagania wiz jest przyznawane na zasadzie wzajemności. Rada UE podkreśliła w dzisiejszym komunikacie, że rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, iż nie zamierza wymagać wiz od obywateli UE udających się do tego kraju na krótkie pobyty.

"Gdyby w przyszłości Zjednoczone Królestwo wprowadziło obowiązek wizowy dla obywateli przynajmniej jednego państwa członkowskiego, znalazłby zastosowanie istniejący mechanizm wzajemności, a trzy instytucje i państwa członkowskie zobowiązałyby się do jego bezzwłocznego uruchomienia" - ostrzegła Rada UE.

Prawodawstwo unijne reguluje politykę wizową wobec obywateli państw trzecich przybywających do strefy Schengen na krótki pobyt. Obowiązujące przepisy obejmują wszystkich obywateli państw trzecich w ramach jednej z dwóch list: tych, którzy muszą posiadać wizę i zwolnionych z tego wymogu. Po Brexicie Wielka Brytania jako kraj trzeci będzie musiała pojawić się na jednej z tych dwóch list.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama