Menu

Brytyjczycy dostali £25 mln na szukanie życia pozaziemskiego

Brytyjczycy dostali £25 mln na szukanie życia pozaziemskiego
Nowe obserwatorium wystartuje w 2026 r. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Agencja Kosmiczna otrzymała od rządu 25 milionów funtów na poszukiwanie planet podobnych do Ziemi i zbadanie możliwości istnienia życia poza Układem Słonecznym - informuje 'The Telegraph'.
Reklama

W misji o nazwie Platon zostanie wykorzystaych 26 teleskopów i aparatów fotograficznych, które działają jak złożone oko owada, aby "wpatrywać się" w blisko milion pobliskich systemów gwiezdnych.

Naukowcy będą poszukiwać wyraźnych spadków w jasności gwiazd. Mogą one sugerować, że kryje się za nimi coś nieprzezroczystego, np. dysk, planeta, gwiazda, a nawet duże struktury w przestrzeni. Oddzielne instrumenty określą, czy znajdują się one w tak zwanej "Złotowłosej Strefie" - ani zbyt gorącej, ani zbyt zimnej, aby powstała ciekła woda.

Na koniec naukowcy zbadają skład chemiczny atmosfery, polując na ślady gazów, takich jak metan, które mogą wskazywać, że na planecie istnieje życie pozaziemskie.

Nowe obserwatorium wystartuje w 2026 r. Projekt jest prowadzony przez Europejską Agencję Kosmiczną, ale pakiet instrumentów zostanie zaprojektowany przez University of Warwick.

"Te planety będą wystarczająco blisko, aby przeprowadzić historyczne poszukiwania oznak życia w ich atmosferach za pomocą nowej generacji  teleskopów" - zaznacza w rozmowie z "The Telegraph" prof. Don Pollacco z University of Warwick.

"Odkrycie planet podobnych do Ziemi wokół innych gwiazd może ostatecznie doprowadzić nas do odpowiedzi na pytanie, czy istnieje życie pozaziemskie" - podsumowuje naukowiec.

  Komentarze
  • M
   8 marca, 17:56

   No oczywiście że jeśli na jakiejś innej planecie istnieje życie to będzie ono pozaziemskie. Chyba nikt nie będzie w kosmosie szukał życia ziemskiego? Chociaż z tymi brytyjczykami nigdy nic nie wiadomo, większość myśli że wszędzie powinno być tak jak u nich.

  • JOKER
   8 marca, 18:18

   Aha ha Aha ha A ha ha

  • PolonusUK
   9 marca, 06:39

   A w Polsce dali na cmentarze zydowskie 150mln zl i 300mln zl na muzeum

  • Dariusz Salamon
   9 marca, 11:42

   Ha ha ilu na šwiecie jes optymistów zeby poruszac sie w kosmosie trzeba by było znacznie zwiekszyc dlugosc zycia podroznika.Planeta ponoc podobna do naszej lezy 1000 tys.lat świetlnych od Nas .Czyli podroznik musi leciec do niej 1000 lat z predkoscia swiatła .Jednak stawialbym na tunel czaso- przestrzenny.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama