Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy chcą czterodniowego tygodnia pracy

Brytyjczycy chcą czterodniowego tygodnia pracy
Czy Brytyjczycy będą pracować cztery dni w tygodniu? (Fot. Thinkstock)
'Tydzień roboczy należy skrócić do czterech dni, za które powinniśmy dostawać więcej pieniędzy' - postuluje Kongres Związków Zawodowych w Wielkiej Brytanii (The Trades Union Congress). TUC chce też, aby statystyczni pracownicy, a nie tylko szefowie i akcjonariusze - korzystali z postępu technologicznego w miejscu pracy.
Reklama
Reklama

"Tydzień roboczy należy skrócić do czterech dni, ponieważ nowe technologie zwiększają wydajność pracy” - podkreśla Frances O'Grady, prezes TUC. Według O'Grady, pracownicy w całym kraju zasługują na dłuższy weekend i podwyżki. Jej zdaniem wiele firm eksploatuje pracowników.

Frances O'Grady zapowiedziała, iż przedstawi dzisiaj w Manchesterze wyniki badań, które dowodzą, iż wprowadzenie krótszego tygodnia pracy jest konieczne, aby motywować pracowników. "W XIX wieku związki walczyły o ośmiogodzinny dzień pracy, w XX wieku wywalczyliśmy sobie prawo do dwudniowego weekendu i płatnego urlopu. Tak więc w XXI wieku naszą ambicją powinno być wywalczenie czterodniowego tygodnia pracy, z godną pensją dla wszystkich” - oznajmiła.

"Nadszedł czas, aby dzielić bogactwo z nowych technologii, nie pozwalać tym, którzy są na górze, na zdobyciu go tylko dla siebie. Potrzebujemy silnych związków zawodowych z prawem do wchodzenia w każde miejsce pracy - zaczynając od magazynów Amazon tu w Wielkiej Brytanii” - zaznaczyła O'Grady.

TUC zarzuca Amazonowi, iż eksploatuje pracowników, właśnie przy użyciu najnowszych technologii. Brytyjskie związki zawodowe poddają krytyce pracodawców, którzy zmuszają ludzi do pracy w nienormowanym trybie pracy. 1,4 miliona ludzi pracuje więc przez siedem dni w tygodniu, a 3,3 miliona pracuje więcej niż 45 godzin tygodniowo.

W Wielkiej Brytanii istnieją już firmy, które stosują politykę elastyczności godzin i dni pracy. Tak jest na przykład w przedsiębiorstwie technologicznym z Bristolu w Anglii - "Edo”. Pracownicy tej firmy mają co drugi piątek wolny i pracują dziewięć zamiast dziesięciu dni w ciągu dwóch tygodni. Kierownictwo uważa, że dzięki temu pracownicy są bardziej szczęśliwi i zmotywowani do pracy.

Prekursorem zmniejszenia liczby dni pracy oraz wydłużania płatnych urlopów swoim pracownikom jest brytyjski geniusz biznesu - Richard Branson. Przedsiębiorca zlikwidował limity na liczbę dni urlopu w roku dla swoich pracowników, żeby podnieść ich morale, kreatywność i produktywność. Właściciel Virgin Group postulował ostatnio o skrócenie tygodnia pracy do trzech dni. 

Badania dowodzą, że krótszy tydzień pracy wpływa na efektywność pracowników. (Fot. Thinkstock)

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 15.04.2024
    GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama