Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy boją się powrotu do normalnego życia po pandemii

Brytyjczycy boją się powrotu do normalnego życia po pandemii
Zdaniem naukowców, oficjalne zapowiedzi łagodzenia obostrzeń nie są przyjmowane z ulgą, ale powodują u Brytyjczyków stres... (Fot. Getty Images)
Przedłużająca się izolacja wywołuje stres, ale dla wielu osób jeszcze bardziej stresujące są kolejne zapowiedzi łagodzenia ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią. Badania przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii pokazują, że wiele osób obawia się tego, że doniesienia na temat zniesienia restrykcji u wielu ludzi budzi lęk.
Reklama
Reklama

Zarówno medialne spekulacje na temat zniesienia restrykcji oraz oficjalne zapowiedzi łagodzenia obostrzeń nie są przyjmowane z ulgą, ale powodują stres - tak twierdzą naukowcy z University College London (UCL).

Badacze ci ustalili ponadto, że poziom stresu był wyższy u tych respondentów, którzy mają dzieci. Jednym z najważniejszych powodów lęku, który pojawia się na myśl o łagodzeniu restrykcji jest wzrost obaw o to, że wzrośnie prawdopodobieństwo zarażeniem się wirusem. Aż jedna czwarta badanych respondentów przyznała, że obawia się wzrostu liczby zakażeń w następstwie luzowania restrykcji.

Według dr Daisy Fancourt z Instytutu Epidemiologii i Zdrowia UCL, innym ważnym źródłem stresu jest obawa o stabilność finansową. Wskazała na to jedna szósta respondentów. Były to głównie osoby poniżej 60. roku życia, o niższych dochodach oraz ci, którzy mają dzieci.

Podróże środkami transportu publicznego już nie będą takie same jak kiedyś... Wielu ludzi obawia się poruszać się metrem. (Fot. Getty Images)

Ustalenia naukowców z UCL potwierdzają badania przeprowadzone przez Office for National Statistics (ONS). Wynika z nich, że podczas pandemii najbardziej doskwiera nam nuda, niepokój, niezdolność do planowania przyszłości, niepokój o zdrowie bliskich i przyjaciół. Istotne są również czynniki związane ze stabilnością finansową, które rodzą nie tylko stres w trakcie izolacji, ale również budzą niepokój o dalszą przyszłość.

Jak wskazuje World Economic Forum, obecnie około jedna trzecia ludzi na świecie żyje w jakiejś formie zamknięcia lub kwarantanny. Eksperci tej organizacji mówią, że spowodowaną pandemią izolację można nazwać prawdopodobnie największym eksperymentem psychologicznym, jaki kiedykolwiek przeprowadzono. Jego wyniki poznamy dopiero za jakiś czas, ale już teraz można założyć, że nie będą to optymistyczne wieści.

W czasie kwarantanny u wielu ludzi wystąpiło wiele objawów stresu psychicznego i zaburzenia psychiczne, w tym obniżenie nastroju, bezsenność, niepokój, gniew, drażliwość, wyczerpanie emocjonalne i depresja. 

Czytaj więcej:

Londyńskie muzeum przygotowuje wystawę o codziennym życiu w dobie pandemii

"Zniesienie obostrzeń w różnych częściach UK będzie wyglądało inaczej"

Johnson przedstawił plan warunkowego znoszenia ograniczeń

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama