Broniąca tytułu Osaka wyeliminowana z Australian Open, Barty idzie jak burza

Osaka cierpiała na depresję i nie ma obecnie dobrych wyników na kortach... (Fot. Getty Images)
Japonka Naomi Osaka nie obroni tytułu w wielkoszlemowym turnieju Australian Open. Rozstawiona z numerem 13. tenisistka przegrała w trzeciej rundzie turnieju w Melbourne z Amerykanką Amandą Anisimovą 6:4, 3:6, 6:7 (5-10). Tymczasem Liderka światowego rankingu tenisistek Ashleigh Barty awansowała do 1/8 finału.

W trzecim secie Osaka - prowadząc 5:4 - nie wykorzystała dwóch piłek meczowych. Było to pierwsze spotkanie byłej liderki światowego rankingu z 60. w tym zestawieniu Anisimovą.

Japonka, której ojciec jest Haitańczykiem, triumfowała w Australian Open w 2019 i 2021 roku. Po drugim z tych sukcesów musiała zmierzyć się z kłopotami natury mentalnej - przyznała potem, że cierpi na depresję. Wycofała się z tego powodu przed meczem drugiej rundy wielkoszlemowego French Open i opuściła Wimbledon. Z US Open odpadła w trzeciej rundzie i był to jej ostatni występ w tamtym sezonie.

Tegoroczne starty 24-letnia tenisistka zaczęła od turnieju WTA w Melbourne, z którego wycofała się przed półfinałem z powodu intensywności swoich ostatnich meczów.

Łącznie w dorobku Osaka ma cztery tytuły wielkoszlemowe - w US Open zwyciężyła w 2018 i 2020 roku.

Ashleigh Barty szybko rozprawia się z przeciwniczkami i idzie jak burza... (Fot. Getty Images)

Tymczasem reprezentantka gospodarzy - Ashleigh Barty - pokonała rozstawioną z "30" Włoszkę Camilę Giorgi. W swoich dwóch wcześniejszych spotkaniach w Melbourne Barty odprawiała rywalki w niespełna godzinę. Zwycięstwo nad Giorgi zajęło jej... 61 minut i był to kolejny popis 25-letniej zawodniczki.

Agresywnie grająca Włoszka prezentowała znacznie wyższy poziom niż dwie poprzednie przeciwniczki Australijki, ale i tak nie była w stanie zbytnio zagrozić faworytce. Po ośmiu minutach ta ostatnia prowadziła już 3:0.

Pierwsza rakieta świata wysoką formę zasygnalizowała już na początku stycznia, gdy wygrała imprezę WTA w Adelajdzie. Później miała startować w Sydney, ale zrezygnowała z występu, by odpocząć przed Australian Open.

Barty ma w dorobku dwa tytuły wielkoszlemowe - triumfowała we French Open 2019 i ubiegłorocznym Wimbledonie. Jej najlepszym wynikiem w Melbourne jest jak na razie półfinał z 2020 roku, a w poprzedniej edycji odpadła rundę wcześniej.