Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Britons being refused job interviews in Europe because of Brexit, MPs told

Britons being refused job interviews in Europe because of Brexit, MPs told
Niektórzy Brytyjczycy już odczuli na własnej skórze, co oznacza utrata praw po Brexicie. (Fot. Getty Images)
British citizens living in the EU are increasingly being refused job interviews because of their impending Brexit loss of free movement rights, MPs have been told.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przedstawiciele British in Europe - organizacji reprezentującej 1,2 miliona Brytyjczyków mieszkających w Europie - uważają, że wielu brytyjskich obywateli żyjących za granicą przekonało się na własnej skórze, co oznacza utrata praw po Brexicie.

Do końca okresu przejściowego, który upływa z końcem grudnia br., Brytyjczycy mają swobodę przemieszczania się w UE, w tym prawo do podejmowania pracy w innym państwie członkowskim. Jednak - jak informuje "The Independent" - unijni pracodawcy już utrudniają im podejmowanie zatrudnienia w zawodach związanych z podróżami transgranicznymi.

"Mamy do czynienia z przypadkami, gdy Brytyjczykom odmawia się rozmowy kwalifikacyjnej w sprawie pracy, która wymaga swobody podróżowania po całej UE" - przekazał brytyjskim posłom Kalba Meadows, członek British in Europe mieszkający we Francji.

Do końca okresu przejściowego, który upływa z końcem grudnia br., Brytyjczycy mają swobodę przemieszczania się w UE. (Fot. Getty Images)

Chociaż umowa o wystąpieniu z UE chroni niektóre prawa obywateli brytyjskich za granicą i obywateli UE w Wielkiej Brytanii, to istnieją w niej luki - w szczególności w odniesieniu do miejsc pracy niezwiązanych z jednym państwem członkowskim.

Zintegrowany charakter gospodarek UE oznacza, że ​​okazjonalne podróże do innych krajów są powszechne. Chodzi przede wszystkim o takie zawody, jak: lekarze, prawnicy, inżynierowie, architekci, artyści czy analitycy finansowi.

"Istnieje stereotyp emerytowanego Brytyjczyka z klasy robotniczej, który żyje w Hiszpanii" - przekazał komisji parlamentarnej Michael Harris, który mieszka w Hiszpanii. "Tymczasem około 60 procent Brytyjczyków w Hiszpanii jest w wieku produkcyjnym lub niższym. I to właśnie w nich najmocniej uderzą te luki w przepisach" - podsumował brytyjski obywatel.

Wielka Brytania i UE negocjują obecnie przyszłe stosunki, które - jak wielokrotnie podkreślały obie strony - będą dotyczyć m.in. kwestii imigracyjnych. Jednak brytyjski rząd już wykluczył kontynuację swobodnego przepływu osób, bo we wtorek Izba Gmin przyjęła projekt ustawy o imigracji z systemem punktowym. Ma on zrównać status obywateli UE i pozostałych państw, a także radykalnie ograniczyć możliwość podejmowania pracy przez osoby o niskich kwalifikacjach. 

Czytaj więcej:

Johnson do UE: Nie będzie przedłużenia okresu przejściowego

UE do Johnsona: "Nie będziemy kupować kota w worku"

Barnier: Brexit bez umowy zaszkodzi bardziej gospodarce brytyjskiej niż unijnej

Izba Gmin przyjęła projekt ustawy o imigracji z systemem punktowym

Merkel: UE musi być przygotowana na Brexit bez umowy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement