Menu

British Airways z rekordową grzywną za wyciek danych z 2018 r.

British Airways z rekordową grzywną za wyciek danych z 2018 r.
Przedsiębiorstwo ma 28 dni na złożenie odwołania od decyzji ICO. (Fot. Getty Images)
Linie lotnicze British Airways zostały ukarane rekordową grzywną w wysokości 183 mln funtów za wyciek danych z 2018 r. Cyberprzestępcy podszywający się pod firmową stronę wyłudzili wówczas dane ok. 500 tys. pasażerów - podał dzisiaj serwis BBC.
Reklama

Alex Cruz, szef brytyjskich linii lotniczych należących do grupy International Airlines, zaznaczył, że firma jest "zaskoczona i rozczarowana" karą nałożoną przez brytyjskie biuro ds. danych osobowych (ICO). Przedsiębiorstwo ma 28 dni na złożenie odwołania od decyzji.

"BA szybko zareagowało na nielegalny proceder wykradania danych naszych klientów. Nie znaleźliśmy dowodów, jakoby dotknięte wyciekiem dane zostały wykorzystane w dalszych oszustwach" - dodał Cruz.

ICO wskazało, że to największa kara przydzielona w historii organizacji i pierwsza, którą podano do publicznej wiadomości po wprowadzeniu w Unii Europejskiej Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Suma 183 mln funtów stanowi 1,5 proc. globalnych obrotów BA w 2017 r. Maksymalna przewidywana przez RODO kara to 4 proc. przychodów firmy.

W wyniku ataku cyberprzestępców ucierpiało ponad 500 tys. klientów przewoźnika. (Fot. Getty Images)

Poprzedni brytyjski rekord wysokości grzywny za łamanie zasad ochrony danych osobowych należał do koncernu Facebook, ukaranego na kwotę 500 tys. funtów po skandalu Cambridge Analytica - przypomniał serwis BBC.

Do cyberataku na system British Airways doszło pomiędzy 21 sierpnia a 5 września ubiegłego roku. Jego ofiarą mogło paść ponad pół miliona pasażerów firmy. Przestępcy przekierowywali klientów do fałszywej wersji strony przewoźnika i wyłudzali informacje. Wśród przejętych danych znalazły się imiona i nazwiska, adresy e-mail oraz dane kart kredytowych wraz z kodami bezpieczeństwa CVV. 

 

  Komentarze


  • Zenek
   8 lipca, 22:02

   to oni nawet nie wiedza w czym jest problem nic sie nie stalo bo nie uzyto ich do oszustwa rece opadaja macie ich pilnowac to wasz zakichany obowiazek to moze niech cruz da swoje dane moze uzyjemy moze nie moze zauwazy nie pisze dalej bo musialbym klnac

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama