Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit zwiększył wydatki na żywność o 210 funty przez dwa lata

Brexit zwiększył wydatki na żywność o 210 funty przez dwa lata
Inflacja w UK osiągnęła obecnie najwyższy poziom od 40 lat. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie gospodarstwa domowe wydały średnio ok. 210 funtów więcej na zakup żywności z powodu Brexitu w ciągu 24 miesięcy do końca 2021 r. - wynika z opublikowanych wczoraj badań naukowców z London School of Economics (LSE).
Reklama
Reklama

Naukowcy z działającego na LSE Centrum Wyników Ekonomicznych (CEP) przyjrzeli się danym na temat wymiany handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską oraz cenom produktów spożywczych, aby ustalić, w jakim stopniu kupujący w UK zostali dotknięci wyjściem kraju z UE.

Ich obliczenia miały na celu wyodrębnienie skutków Brexitu i oddzielenie ich od innych problemów związanych z łańcuchem dostaw, do których dochodziło podczas pandemii.

Ustalili oni, że dodatkowe kontrole i wymagania wprowadzane w związku przekraczaniem towarów przez granicę zwiększyły ceny żywności o 6 proc., czyli łącznie o 5,84 mld funtów. To oznacza, że w przeliczeniu na gospodarstwo domowe wydatki na żywność zwiększyły się przez dwa lata łącznie o 210 funtów, czyli o 8,75 funta miesięcznie.

Naukowcy zwrócili jednak uwagę, że wzrost kosztów bardziej odczuwalny jest przez biedniejsze osoby, ponieważ w ich przypadku żywność zwykle ma większy udział w całości wydatków.

Choć zawarta między Wielką Brytanią a UE umowa o handlu i współpracy (TCA) zapewniła, że handel między nimi pozostał bezcłowy, to jak wskazali autorzy badania, umowa nie ma "głębi", przez co bariery pozataryfowe, takie jak nowe kontrole celne, wpływają na ceny towarów.

Wyjaśnili, że albo eksporterzy z UE, albo importerzy z Wielkiej Brytanii, albo jedni i drudzy, są narażeni na wyższe koszty w wyniku tych nowych barier, przy czym od 50 proc. do 88 proc. tych obciążeń jest przenoszone na konsumentów.

Podczas gdy krajowi producenci żywności na tym skorzystali wskutek spadku konkurencji po Brexicie, z badania wynika, że koszty związane z barierami regulacyjnymi, takimi jak przepisy sanitarne dotyczące świeżego mięsa, były wyższe od tych korzyści o ponad 1 mld funtów.

Wskaźnik inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii wzrósł o 11,1 proc. w okresie 12 miesięcy do października, osiągając najwyższy poziom od 40 lat. Tymczasem ceny żywności wzrosły jeszcze bardziej.

Czytaj więcej:

Szef sieci Next: "To zdecydowanie nie jest Brexit, jakiego chciałem"

Brexit: Wielka Brytania przymierza się do nowej umowy z UE

UK: Premier Sunak dementuje doniesienia o planach rozmiękczenia Brexitu

Były minister ds. Brexitu przyznaje: Brak jakichkolwiek większych korzyści z wyjścia z UE

Brytyjczyk deportowany z Danii na mocy przepisów po Brexicie

Były sponsor Torysów: Rishi Sunak powinien renegocjować "miękki Brexit" z UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama