Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brexit u psychiatry: "Trauma i zacietrzewienie"

Brexit u psychiatry: "Trauma i zacietrzewienie"
Psychiatrzy uważają, że Brexit "przeżywa" wielu ludzi. (Fot. Getty Images)
'Osoby, które chcą Brexitu, chcą autonomii i poczucia kontroli. Zwolennicy pozostania w Unii oczekują intymności i bliskości. I jedni, i drudzy są zszokowani politycznymi wstrząsami i tracą wiarę w rząd' - twierdzi jeden z brytyjskich psychoterapeutów, który przyjrzał się ludziom i ich zachowaniom w związku z Brexitem.
Reklama

"Sposób, w jaki prowadzi się debatę nad Brexitem, przypomina skłócone pary. Zastanawiam się teraz, czy psychoanaliza i jej zastosowanie w zrozumieniu sprzecznych relacji mogłyby pogłębić zrozumienie naszych obecnych podziałów i być może doprowadzić nas do polityki, która wydaje się bardziej zgodna i współpracuje?” – zastanawia się lekarz Susannah Abse na łamach serwisu www.opendemocracy.net.

W opinii lekarki myślenie o sposobie, w jaki traumy wpływają na całe społeczeństwa, jest względnie nową koncepcją zdrowia publicznego. Przeważnie podejście takie stosuje się do bardziej rażących traumatycznych przeżyć, takich jak niewolnictwo, wojna i ludobójstwo.

"Wydaje mi się jednak, że nasza polityka musi zawierać więcej zrozumienia, że osłabienie odczuwanego bezpieczeństwa ma wpływ na to, czy pozostaniemy tolerancyjni, integracyjni i zdrowi. Politycy, moim zdaniem, podkopują poczucie bezpieczeństwa na własne ryzyko” - podkreśla Abse.

Turecki psychoanalityk Vamik Volkan, znany na całym świecie ze swojej pracy nad łączeniem konfliktowych grup w dialogu i wzajemnym zrozumieniu, twierdzi, że po wielkiej zbiorowej społecznej traumie jednostki mogą czuć się jak ofiary. 

Skomplikowana sytuacja polityczna, w jakiej znalazła się obecnie Wielka Brytania, nie pozostaje bez wpływu na wielu mieszkańców Wysp. (Fot. Getty Images)

W wyniku traumy ludzie na początku odczuwają upokorzenie i mogą mieć trudności z zachowaniem odpowiedniego poziomu asertywności.

Volkan twierdzi również, że w reakcji na dużą traumę grupową można zaobserwować wzrost projekcji. A wtedy mamy skłonność do obwiniania siebie i postrzegania "innych" jako odpowiedzialnych za nasze nieszczęścia.

Poczucie, że "inni" doprowadzili naród do upadku i byli źródłem problemów, było najbardziej jaskrawe w coraz bardziej wrogim stosunku do imigrantów i uchodźców. Psychiatra przypomniał, że trauma zwiększa potrzebę przynależności do dużej grupy ludzi jako sposób na wzmocnienie wewnętrznego poczucia kruchości.

 

  Komentarze


  • Anna
   9 lutego, 17:48

   dlatego wyjezdzam po 13 latach z UK, ostatnie 3 lata to koszmar, niewiadoma i bicie sie z myslami co robic, zostac, wracac, ale do czego? Mam dosyc nagonki na Polakow, chcem spokoju i stabilizacji, u siebie wiesz kim jestes, a w UK zawsze obcy, kasa to nie wszystko. Wszystkim rodakom zycze wszystkiego dobrego czy w UK czy w PL.

  • Leon
   9 lutego, 19:23

   Brytyjczycy sa niezadowoleni bo 4,5 miliona ma benefity od urodzenia sa to mlodzi starsi i w podeszlym wieku i kto bedzie na to robil a emigranci uciekaja z UK.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2019
  GBP 4.762 złEUR 4.351 złUSD 3.921 złCHF 4.001 zł

  Sport


  Reklama