Menu

Brexit to "potężne straty finansowe" dla polskich firm

Brexit to "potężne straty finansowe" dla polskich firm
Eskpert: "Skutki Brexitu w obecnej postaci to przede wszystkim widok zatorów, TIR-ów stojących w korkach na granicach i wymęczonych tym wszystkim kierowców". (Fot. Getty Images)
Brexit to nawet 1,6 mld zł straty dla polskich firm w ciągu drugiego półrocza 2021 r. Utrata klientów z Wielkiej Brytanii będzie oznaczać konieczność szukania ich na innych rynkach - twierdzą eksperci firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes.
Reklama

Tomasz Starus z Euler Hermes ocenia, że "skutki Brexitu w obecnej postaci to przede wszystkim widok zatorów, TIR-ów stojących w korkach na granicach i wymęczonych tym wszystkim kierowców - czyli straty przewoźników, a także straty dostawców produktów spożywczych, których część źle znosi przedłużający się transport".

Zdaniem Starusa, "inne straty będą miały bardziej trwały charakter". Jak dodaje specjalista, "administracyjne utrudnienia i zakłócenia w łańcuchach dostaw, w tym zmiana dostawców, w największym stopniu dotkną przemysł maszynowy i elektryczny, m.in. producentów części samochodowych, następnie wytwórców środku transportu i części do nich, producentów różnych dóbr konsumpcyjnych, np. wyposażenia mieszkań i mebli". "Zaraz za nimi, bo ze skalą strat szacowanych tylko w drugim półroczu 2021 r. na 125 mln zł, jest sektor spożywczy, w tym alkohole, oraz podobnie - sektor chemiczny" - dodaje ekspert.

Starus ocenia, że łączne straty polskich firm z tytułu Brexitu w drugim półroczu 2021 r. mogą wynieść nawet 1,6 mld zł. "Eksport na Wyspy nie będzie już więc taką lokomotywą sprzedaży, jak obecnie" - zauważa. Do tej pory Wielka Brytania była drugim rynkiem zbytu dla polskich eksporterów.

Starus ocenia, że wszystkie firmy z Unii Europejskiej będą musiały, podobnie jak Polska, poszukiwać dla swojego eksportu innych rynków. "Może warto poszukać trochę dalej? Zestawiając konkurencyjne jakość i cenę polskich produktów z naszą unikalną międzynarodową bazą aktualnych danych i globalnym zasięgiem wsparcia naszych klientów w znajdowaniu i bezpiecznym handlu na innych rynkach, można liczyć na utrzymanie, może nawet wzrost obrotów, a przy tym większe i bezpieczniejsze ich geograficzne zróżnicowanie. To najlepszy czas na wdrożenie nowoczesnego wsparcia sprzedaży" - twierdzi członek zarządu Euler Hermes.

Najbardziej dotknięci Brexitem będą jednak przedsiębiorcy brytyjscy. Na zdjęciu terminal w porcie Southampton. (Fot. Getty Images)

Najbardziej dotknięci Brexitem będą jednak przedsiębiorcy brytyjscy. Eksporterzy ze Zjednoczonego Królestwa mogą stracić przez opuszczenie Unii Europejskiej nawet 25 mld funtów w całym 2021 roku. Sektory, które najbardziej ucierpią w brytyjskiej gospodarce, to: wytwórcy produktów mineralnych i metalowych, maszyn i sprzętu elektrycznego, sprzętu transportowego, chemikaliów i tekstyliów.

"Zgodnie z oczekiwaniami, Unia Europejska i Wielka Brytania osiągnęły w ostatniej chwili kompromis w sprawie Brexitu. Jednak umowa jest daleka od ukończenia i nałożyła ponadto okres przejściowy na stronę brytyjską z powodu braku czasu na przygotowania" - przypomina szefowa działu badań makroekonomicznych w Euler Hermes Ana Boata.

"W przypadku eksporterów z Wielkiej Brytanii utrzymująca się niepewność spowodowała pewne zakłócenia na granicach od początku roku, ponieważ wiele małych firm zawiesiło tymczasowo handel zagraniczny, a około jedna na pięć ciężarówek została zawrócona na skrzyżowaniach przed Kanałem, częściowo z powodu papierkowych utrudnień związanych z Brexitem" - dodaje ekspertka.

Jej zdaniem, chociaż umowa, którą Wielka Brytania zawarła z UE jest bardziej korzystna od innych umów o wolnym handlu - oferuje bowiem zerowe cła na towary, to bariery pozataryfowe mogą ostatecznie sięgać 10 proc. ze względu na wyjściu z unii celnej. "Branże takie, jak usługi finansowe, również wciąż czekają na status równoważności z UE, co może zająć więcej czasu, niż planowane sześć miesięcy" - ocenia Boata.

Czytaj więcej:

Brexit: MSZ gotowe pomagać polskim obywatelom po wyjściu UK z UE

Brexit: Poradnik dla polskich przedsiębiorców

Brexit: Wraz z końcem okresu przejściowego dużo zmian dla obywateli

Brexit: Straż graniczna w Holandii konfiskuje kanapki kierowcom z UK

Rząd UK dementuje plotki o ograniczaniu praw pracowniczych po Brexicie

Protest właścicieli firm połowowych po problemach z eksportem ryb do UE

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   20 stycznia, 10:55

   mam rozwiązanie - polską żywność można dowozić do sklepów w Polsce, a żywności z niemiec i innego badziewia nie sprowadzać do Polski.

  • Ola
   20 stycznia, 11:25

   Gdzie te londynkowe eksperty co pialy brexitu nie będzie czyżby badają skład szczepionek i negatywny wpływ 5g ? .

  • Asan
   20 stycznia, 11:42

   Ola , nasi wybitni eksoerci od " brexitu nie będzie " pochowali się że strachu , że ich polapia i zaszczepia poza kolejnością . Zreszta niewielu ich jeszcze stąpa po ziemi brytyjskiej. Albo już uciekli stąd bo nie mogli znieść pytania w animacji settled statut o karalność , albo już są na wylocie. Tylko jeszcze nie wiedzą dokąd.

  • Ozdrowieniec
   20 stycznia, 12:09

   Ola zaszczep się i zamilcz.

  • Madry
   20 stycznia, 12:12

   I dobrze. Polskie firmy i inne z EU mialy 4 lata na przygotowanie sie do Brexitu i nic nie zrobily w tym temacie.
   Myslaly ze tylko beda doic UK a nic nie robic w zamian.
   Lenie niech traca teraz.
   Dlaczegos biedny? Bos Glupi.

  • Do Madry glupek
   20 stycznia, 12:44

   Jak bus Kumal angielski kiedy gapisz sie w BBC to moze by fotarlo do ciebie Ile traca angielskie firmy na rzecz brexitu ....ale Ty angielski polaczku tylko siejesz zamet

  • Do angielskich polaczkow
   20 stycznia, 12:53

   Pro brexitowi polacy , czy WY ogladacie angielskie wiadomosci ? Czy tylko strzelacie z tylka zarem ??? Glaby jedne angielska gospodarka skurczyla sie o ponad 8 procent a z analizy rynku nieruchomosci wynika ze ceny spadna

  • Mariola
   20 stycznia, 13:04

   Wiadomosc, ze Polska traci na brexicie i juz komentarze pelne radosci ze strony polskich- bretyjczykow-brexiterow. Popatrzcie lepjej barany ile UK straci na brexicie. Niedlugo bedzie wam sie trza pakowac i wracac na wioski do Polski bo w Ukejowym raju nie da sie dalej nrmalnie zyc.

  • Mark111
   21 stycznia, 13:30

   Do czytelnik anonimowy : spróbuj się zastanowić , które rdzennie polskie marki są dalej polskie. Kolejna sprawa w czyich rękach jest detal , który jest siła napędowa ? Jeśli te 2 rzeczy się zestawi , to dalsze ruchy szabelką wydają się jeszcze bardziej jalowe. Nie mówimy przecież li tylko o kawałku mięsa czy kiełbasy i bułce z polskim masłem ( mleko). Nawet wiele z tych produktów też zależy od EU choćby w postaci dopłat. Pseudo akcje w stylu : sami itd między bajki trzeba włożyć . Nie oszukujmy rzeczywistości.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.03.2021
  GBP 5.240 złEUR 4.523 złUSD 3.757 złCHF 4.121 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości

  Reklama