Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brexit przybliża Gibraltar do Hiszpanii?

Brexit przybliża Gibraltar do Hiszpanii?
Gibraltar - kawałek Półwyspu Iberyjskiego, należący od ponad 300 lat do Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Brexit ma ogromny wpływ na przyszłość Gibraltaru. Hiszpania cieszy się z dyplomatycznego zwycięstwa, jakim było uznanie przez Parlament Europejski, by od obywateli Zjednoczonego Królestwa przyjeżdżających do strefy Schengen na krótki czas nie wymagano wiz. Brytyjczykom, mimo wielu prób, nie udało się wykreślić zapisu określającego Gibraltar 'kolonią'.
Reklama

Terytorium liczące 6,5 km kw. było jednym z najbardziej zapalnych kwestii podczas negocjacji z Unią Europejską. Bez względu na to, czy Brytyjczycy wyjdą z Unii z umową, czy też bez, to dla rządu w Madrycie Brexit jest najlepszą w historii okazją, aby postawić na swoim w sprawie terytorium, które uważa za swoje.

Unijni legislatorzy przez upór Hiszpanii z jednej strony, a Wielkiej Brytanii z drugiej długo nie mogli się porozumieć w sprawie tych przepisów. Szef hiszpańskiego MSZ Josep Borrell stwierdził, że orzeczenie Unii Europejskiej, iż terytorium należy nazwać 'kolonią korony brytyjskiej", było czymś więcej niż symbolicznym zwycięstwem Madrytu.

Przyszłość Gibraltaru była jednym z problemów negocjacji między Brukselą a Londynem w sprawie wyjścia UK z Unii Europejskiej. Hiszpański rząd wielokrotnie ostrzegał, że dysponuje prawem weta przy wszelkich ustaleniach, które będą dotyczyć Gibraltaru. Mógłby tym samym blokować między innymi objęcie tego graniczącego z Hiszpanią brytyjskiego terytorium zamorskiego przyszłymi umowami handlowymi.

Borrell przypomniał, że wiele hiszpańskich rządów próbowało odzyskać Gibraltar, który został przekazany przez Hiszpanię Wielkiej Brytanii w 1713 roku na mocy Traktatu z Utrechtu. Polityk utrzymuje jednak, że statystyczny mieszkaniec Hiszpanii nie wykazuje obsesji na punkcie odzyskania Gibraltaru.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.10.2019
  GBP 4.900 złEUR 4.297 złUSD 3.896 złCHF 3.910 zł

  Sport


  Reklama